Belgelerle Cumhuriyetin Kuruluşu ve Gelişimi Sergisi New York Türk Evi’nde açılmıştır

Belgelerle Cumhuriyetin Kuruluşu ve Gelişimi Sergisi New York Türk Evi’nde açılmıştır

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Amerika Birleşik Devletleri’ne Devlet Arşivleri Başkanlığını temsilen ve New York’taki Türk Evi’nde Kurumumuzca hazırlanan “Belgelerle Cumhuriyetin Kuruluşu ve Gelişimi” isimli serginin açılışında bulunmak üzere Başkanımız Prof. Dr. Uğur ÜNAL 17-21 Eylül 2023 tarihlerinde heyetteki yerini almıştır.

Serginin açılışına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Sedat Önal, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın yanı sıra Büyükelçiler, Bürokratlar ve İdareciler iştirak etmiştir.

100. yaşını idrak ettiğimiz 2023 yılında Cumhuriyetin kuruluşu ve ilk gelişimine ilişkin belgeler tüm kamuoyunun dikkatine sunulmuştur. Belgeler incelendiğinde günümüzde sahip olduğumuz sanayi ve teknoloji alanındaki gelişmelerin başlangıcı diyebileceğimiz örnekler ile pek çok alandaki modernleşme çabalarına dair karar yazıları görülecektir. Tematik arşiv belgelerinden oluşan sergimizde 50 adet belge görüntüsü yer almaktadır. Sergi New York’taki Türk Evi'nde 10 gün kaldıktan sonra Washington'da sergilenecektir.

Arşiv belgeler New York’taki Türkevi’nde sergileniyor! İşte cumhuriyetin tapusu Sabah

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’ncü Yılı ve Türkiye ABD ilişkileri münasebetiyle düzenlenen sergiye katıldı 

New York’tan notlar ve görünmez kahramanlar Sabah