15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

7 Temmuz 2023 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığımızın Ankara’daki merkez binasında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı” düzenlenmiştir. Söz konusu program çerçevesinde ayrıca arşiv belgelerinden hazırlanan “Türk Milleti ve Fedakârlık” temalı serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlamış ve akabinde şehit ve gazilerimizin aziz ruhları için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunularak dualar okunmuştur. Sonrasında İletişim Başkanlığımızca yayınlanan 15 Temmuz konulu videolar izlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımız Öğretmenlerinden Ferhat Yıldırım Öğretmenimiz, kendisinin yazdığı “15 Temmuz Destanı” isimli şiiri seslendirmiştir.

Program Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur ÜNAL’ın yapmış olduğu konuşma ile anma etkinliğimiz son bulmuş ve Kurumumuz tarafından hazırlanan “Türk Milleti ve Fedakârlık” isimli serginin açılışı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu sergi 1854-1920 yılları arası dönemi kapsayan 25 adet belgeden oluşmaktadır. Bu belgelerde vatan güvenliği ve savunması söz konusu olduğunda fedakâr Türk Milletinin her zaman üzerine düşeni yaparak tarihi sorumluluğunu yerine getirdiği anlatılmıştır. Sergimiz 31 Temmuz 2023 tarihine kadar ziyarete açık olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, 15 Temmuz anma programı düzenledi AA

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, 15 Temmuz anma programı düzenledi HaberTürk 

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, 15 Temmuz anma programı düzenledi Haber1

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, 15 Temmuz anma programı düzenledi