Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Rodrigo Arcos tarafından 2 Şubat 2023 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye bu ziyarette, Şili Büyükelçiliği Tercümanı Burçak Başlı eşlik etmiştir.

Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere değinilmiş, Başkanlığımız ile Şili Cumhuriyeti Milli Arşivi arasında imzalanması planlanan işbirliği protokolü, bu protokol çerçevesinde gerçekleştirilebilecek faaliyetler ve yapılabilecek ortak çalışmalar hususunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Sayın Ünal tarafından Sayın Arcos’a, Türk arşivlerinin genel durumu, Başkanlığımızın yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Devlet Arşivleri Başkanlığımızın 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle yeniden teşkilatlandırıldığı, görev ve yetkilerinin genişletildiği ve arşiv alanında Türkiye’deki tüm kurumlardan (MİT ve TBMM hariç) sorumlu hale geldiği ifade edilmiştir.

Sayın Ünal, Şili arşivlerinde ve Türk arşivlerimizde bulunan belgelerin, iki ülkenin tarihine ışık tutabileceğinin önemine değinmiştir. İki ülkenin arşivlerindeki belgelerin yeni nesillere doğru olarak aktarılmasının oluşturacağı tarih bilincinin önemini ifade etmiştir. Dışişleri Bakanlığı Türk Diplomatik Arşivi’nde yer alan Şili Cumhuriyeti Belgelerinin yenice araştırmaya açıldığını belirterek bu belgelerin 1925-1957 yıllarına ait olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Devlet Arşivleri Başkanlığı bünyesinde bulunan yaklaşık 70 milyon belgenin de internet sistemi üzerinden online olarak araştırmaya açık olduğunu dile getirmiştir.

Sayın Arcos, kendilerine zaman ayırdıkları için Sayın Ünal’a şükranlarını sunmuş ve bu görüşmeden duydukları memnuniyeti ifade etmiştir. İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere değinerek kültürel hafızanın korunmasında arşivlerin ülke tarihleri için önemini belirtmiştir. Bu arada kendisinin de Tarihçi olduğunu ve bu alanda ciddi çalışmalar yaptığını ifade etmiştir.

Sayın Arcos, Şili Milli Arşivlerinde Devlet Arşivleri Başkanlığının tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtmiştir. Arşivler arası işbirliği protokolünün ivedilikle imzalanması için ülkesindeki yetkililerle konuyu yakinen takip ettiğini söylemiştir. İşbirliği protokolünün imzalanmasını müteakiben iki ülke arşivlerinde bulunan belgelerden oluşan ortak bir sergi ve yayın hazırlanması hususlarında gerekli çalışmanın takibini yapacağını ifade etmiştir.

Sayın Büyükelçi, 2022 yılı Aralık ayı içerisinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde çok sayıda Büyükelçinin katılımıyla; Dünya çevresinde yapılan ilk seferin 500. yılında “Üç Cihan’ın Buluşması Sergisi” düzenlediklerini ve düzenlenen sergide Macellan’ın yolculuğunun 500. yılının anıldığını ifade etmiştir. Bu sergiyi İstanbul’da da düzenlemek istediklerini ifade etmiştir.

Sayın Arcos, ayrıca Şili Tarihi ile ilgili dokümanlardan bir kitap hazırladıklarını ve kısa süre sonra tanıtımını yapacaklarını ifade ederek Sayın Ünal’ı da tanıtım programına davet etmiştir.  Görüşmelerin akabinde araştırma salonu ve sergi salonu gezdirilerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verilmiştir.