Moğolistan Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Moğolistan Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Moğolistan Ankara Büyükelçisi Gombosuren Munkhbayar tarafından 29 Eylül 2022 tarihinde Başkanlığımıza arşivler arası işbirliği protokolü imzalamak üzere resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye bu ziyarette, Büyükelçilik Müsteşarı Khulan Batchuluun ve Başkâtip Badral Baatar eşlik etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede iki ülke arasındaki köklü tarihi ve kültürel ilişkilere değinilerek Sayın Munkhbayar’a, Türk arşivlerinin genel durumu, Başkanlığımızın yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında bilgiler verilmiştir.

 Sayın Ünal, Türkiye’nin sahip olduğu muhteşem evrakın günümüzde daha aktif hale getirildiğini ve yaklaşık 80 milyon belgenin araştırmacıların hizmetine online olarak açıldığını, bu vesileyle araştırmacıların artık arşivlere gelmeden evinden, iş yerinden de belgelere erişebildiğini de belirtmiştir.

 Sayın Munkhbayar, kendilerine zaman ayırdıkları için Sayın Ünal’a şükranlarını sunmuş ve bu görüşmeden duydukları memnuniyeti ifade etmiştir. İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere değinmiştir. Toplumsal kimliklerin tespitinde, kültürel hafızanın korunmasında arşivlerin ülke tarihleri için önemini belirtmiştir. İmzalanan bu işbirliği protokolünün iki ülke arşivleri arasındaki işbirliğini geliştirmek adına son derece olumlu bir durum olduğunu belirtmiştir.

Görüşmenin ardından imza törenine geçilmiştir. Törenin akabinde Sayın Büyükelçiye Başkanlığımız Araştırma ve Sergi Salonları gezdirilmiş, iyi niyet ve temennilerle Sayın Büyükelçi uğurlanmıştır.

Türkiye ile Moğolistan arasında arşiv alanında iş birliği protokolü imzalandı TRTAvaz

Türkiye ile Moğolistan arasında arşiv alanında iş birliği protokolü imzalandı HaberTurk

Türkiye ile Moğolistan arasında arşiv alanında iş birliği protokolü imzalandı Haberler.com