Endonezya Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Endonezya Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Endonezya Ankara Büyükelçisi Lalu Muhamed İqbal tarafından 29 Temmuz 2022 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye bu ziyarette Üçüncü Kâtip Ondy Rakhmat Mulya ve tercüman Muammar Rizqy eşlik etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede, Sayın Ünal iki ülke arasındaki köklü tarihi ve kültürel ilişkilere değinerek Sayın İqbal’e arşiv ve arşivcilik alanında yapılan çalışmalarımızdan bahsetmiş, yurtdışında yürütülen arşivler arası faaliyetlerimiz hakkında kendilerine bilgiler vermiştir.

Sayın Ünal, son yıllarda yapılan düzenlemelerle Devlet Arşivleri Başkanlığının Cumhurbaşkanlığımıza bağlandığını ve Türkiye’deki arşivlerin bir merkezde toplandığını böylece de ülkemizin sahip olduğu muhteşem evrakın günümüzde daha aktif hale getirildiğini ifade etmiştir.  Ayrıca bugüne kadar farklı coğrafyalarında yer alan 61 ülke ile işbirliği protokolü imzalandığını bu çerçevede Endonezya ile de arşiv alanında işbirliğine gidilebileceğini belirtmiştir.

            Sayın Büyükelçi iki ülke arasındaki tarihten gelen dostluğun önemine değinmiş ve öngörülen arşivler arası işbirliğinin kendileri için de öncelik taşıdığını ifade etmiştir. Bu manada Başkanlığımızın tecrübelerinden faydalanmak istediklerini vurgulamış ve Başkanlığımızdan Endonezya Arşivlerinin dijitalleştirmesi hususunda destek rica etmişlerdir.

Sayın Büyükelçinin talebi üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Ahmed Sukarno’nun 24-29 Nisan 1959 tarihinde ülkemize yaptığı resmi ziyaretle ilgili fotoğraf albümü kendisine gösterilmiş ve burada yer alan fotoğraflar dijital olarak takdim edilmiştir. 

İki ülke arşivleri arasındaki işbirliğini geliştirmek adına işbirliği protokolü imzalanması, ortak yayın ve sergi ile arşiv alanında uzman teatisi gibi konularda istişarelerde bulunulmuş ve fikir birliğine varılmıştır.

Görüşmenin akabinde Büyükelçiye Başkanlığımız Sergi Salonu gezdirilmiş, iyi niyet ve temennilerle Sayın Büyükelçi uğurlanmıştır.