Fransa Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Fransa Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Fransa Ankara Büyükelçisi Hervé Magro tarafından 26 Temmuz 2022 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye bu ziyarette, Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Arşiv Dairesi Başkanı Engin Yürür de eşlik etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede iki ülke arasındaki köklü tarihi ve kültürel ilişkilere değinilerek Sayın Magro’ya, Türk arşivlerinin genel durumu, Başkanlığımızın yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Devlet Arşivleri Başkanlığı bünyesinde bulunan belgelerin, bölge ülkelerinin tarihine ışık tutabileceğinin önemine değinmiştir.

Sayın Ünal, Türkiye’nin sahip olduğu muhteşem evrakın günümüzde daha aktif hale getirildiğini ve yaklaşık 70 milyon belgenin araştırmacıların hizmetine online olarak açıldığını, bu vesileyle araştırmacıların artık arşivlere gelmeden evinden, iş yerinden de belgelere erişebildiğini de belirtmiştir.

Sayın Büyükelçi Fransa Diplomatik Arşivleri ve Fransa Dışişleri Bakanlığındaki belgelerle ilgili açıklamalarda bulunmuş ve ayrıntılı bilgiler vermiştir. Ayrıca Türk Arşivlerindeki Fransızca belgelerin tercümeleri hususunda yardıma hazır olduklarını, kendi Arşivlerinde bulunan Osmanlıca belgelerin çevirileri için de Osmanlıca bilen uzmanlara ihtiyaç duyduklarını ifade etmiştir. Başkanlığımızca bu talepleri memnuniyetle karşılanmış kendilerine Osmanlıca metinlerin günümüz Türkçesine çevrilmesinde destek verileceği söylenmiştir. 

İki ülke arşivleri arasındaki işbirliğini geliştirmek adına ortak yayın ve sergi ile arşiv alanında uzman teatisi gibi konularda olumlu görüşler paylaşılmıştır.

Görüşmenin akabinde Büyükelçiye Başkanlığımız Sergi Salonu gezdirilmiş, iyi niyet ve temennilerle Sayın Büyükelçi uğurlanmıştır.