Bulgaristan Arşiv Ajansı Ziyareti ve Atatürk’ün Sofya Günleri İsimli Serginin Açılışı

Bulgaristan Arşiv Ajansı Ziyareti ve Atatürk’ün Sofya Günleri İsimli Serginin Açılışı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur ÜNAL tarafından 5-7 Haziran 2022 tarihleri arasında, Bulgaristan’ın başkenti Sofya da yer alan Bulgaristan Arşivler Ajansı Başkanlığına resmi bir ziyarette bulunulmuştur. Ayrıca Arşivler Ajansı sergi salonunda “Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya Günleri (27 Ekim 1913-2 Şubat 1915)” isimli serginin açılışı ve Türkiye Büyükelçiliği Rezidansındaki Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışma ofisi olan “Atatürk Odası”nın açılışı yapılmıştır.

Kurum Başkanımız ilk olarak Bulgaristan Arşiv Ajansı Başkanı Doç. Dr. Michael Gruev ile resmi bir görüşme yapmıştır. Yapılan görüşmelerde iki ülke arşivleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Ayrıca arşivler arasında yapılabilecek ortak faaliyetlere değinilmiş ve arşivler arası işbirliği protokolü imzalanması konusunda mutabık kalınmıştır.

Arşiv Ajansı ile görüşmelerin akabinde Aziz Kiril ve Methodius Ulusal Kütüphanesi ziyaret edilmiştir. Ziyaret esnasında Milli Kütüphane Müdürü Doç. Dr. Krasimira Aleksandrova ile görüşülmüş ve karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunulmuştur. İkili görüşmelerin sonunda Milli Kütüphanede muhafaza edilen Osmanlı dönemine ait belgeler üzerinde incelemeler yapılmıştır.

Kütüphanede yapılan incelemelerin sonrasında Bulgaristan Başmüftülüğü ziyaret edilmiştir. Bu ziyaret çerçevesinde Başmüftü Dr. Mustafa Haci ile görüşülmüştür. Görüşmelerde Başmüftülüğün Bulgaristan’da yaptığı faaliyetler hakkında detaylı bilgiler alınmıştır.

Başmüftülük ziyaretinden sonra “Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya Günleri (27 Ekim 1913-2 Şubat 1915)” isimli serginin açılışını yapmak üzere Bulgaristan Arşiv Ajansı Başkanlığına geçilmiştir. Sergi, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana YOTOVA, Bulgaristan Arşiv Ajansı Başkanı Doç. Dr. Michael GRUEV, Bulgaristan Ulusal Meclis Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı Vejdi RAŞİDOV, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin SEKİZKÖK ve Kurum Başkanımız Prof. Dr. Uğur ÜNAL tarafından yapılan açılış konuşmaları ile açılmıştır. 24 adet belgeden oluşan sergi iki ülke arşivlerinin ortak belgelerinden oluşmaktadır. Sergi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da Askeri Ataşe olarak görev aldığı 15 aylık süre zarfında yapmış olduğu faaliyetleri gözler önüne sermiştir. Söz konusu sergi yoğun bir katılımcı ile açılmıştır. Katılımcılar arasında Azerbaycan Büyükelçisi, İsviçre Büyükelçisi, Filistin Büyükelçisi, Slovakya Büyükelçisi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı da yer almıştır. Ayrıca Basın mensupları ve Akademisyenler tarafından da sergi yoğun olarak takip edilmiştir.

Sergi açılışının akabinde Türkiye Büyükelçilik Rezidansında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Askeri Ataşelik döneminde kullandığı çalışma odasının (Atatürk Odası) açılışı yapılmıştır. Söz konusu etkinlikte Bulgaristan Arşiv Ajansı Başkanı Doç. Dr. Michael GRUEV, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin SEKİZKÖK ve Kurum Başkanımız Prof. Dr. Uğur ÜNAL açılış konuşması yapmışlardır. Açılışta, Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Bulgaristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Christian Vigenin ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Danışmanı Rusi İvanov katılımcılar arasında yer almışlardır. Ayrıca Atatürk’ün Osmanlı Harbiye Nazırlığına göndermiş olduğu Raporların tıpkıbasımlarından oluşan örneklerde Atatürk Odasında sergilenmiştir.

Bulgaristan'da, 'Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya Günleri' sergisi açıldı AA

Bulgaristan'da, "Mustafa Kemal Atatürk'ün Sofya Günleri" sergisi açıldı Haberler

Başmüftü Dr. Haci, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal ile görüştü