Fas Krallığı Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Fas Krallığı Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

Fas Krallığı Ankara Büyükelçisi Mohammed Ali Lazreq tarafından 21 Ekim 2021 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye bu ziyarette, Büyükelçilik Müsteşarı Camelia Belmokhtar ve Büyükelçi Asistanı Fatma Paylaşan eşlik etmiştir.

Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere değinilmiş, Başkanlığımız ile Fas Krallığı Milli Arşivleri arasında işbirliği protokolü imzalanması hususunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Ayrıca Fas ile ilişkilerimizin 500. yıldönümü münasebetiyle ortak bir yayın hazırlanarak bu iyi ilişkileri taçlandırma konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Prof. Dr. Uğur Ünal tarafından Sayın Lazreq’e, Türk arşivlerinin genel durumu, Başkanlığımızın yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Devlet Arşivleri Başkanlığımızın 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle yeniden teşkilatlandırıldığı, görev ve yetkilerinin genişletildiği ve arşiv alanında Türkiye’deki tüm kurumlardan (MİT ve TBMM hariç) sorumlu hale geldiği ifade edilmiştir.

Sayın Ünal, Devlet Arşivleri Başkanlığı arşivlerinde bulunan belgelerin, bölge ülkelerinin tarihine ışık tutabileceğinin önemine değinmiştir. Tarihi çok eskilere dayanan iki köklü ülkenin arşivlere dayalı tarihlerinin yeni nesillere tam olarak aktarılmasının oluşturacağı tarih bilincinin önemini ifade etmiştir.