Filistin Devlet Bakanı Dini İşler Başdanışmanının Ziyareti

Filistin Devlet Bakanı Dini İşler Başdanışmanının Ziyareti

Filistin Devlet Başkanı Dini İşler Başdanışmanı (Bakan) Mahmud El Habbaş tarafından 11 Kasım 2021 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakana bu ziyarette Filistin Ankara Büyükelçisi Sayın Dr. Faed Mustafa, Filistin Miras Canlandırma Kurumu Başkanı Sayın Khalil Karaja Alrıfai, Bakan Özel Kalem Müdürü Hamza Daana, Miras Canlandırma Kurumundan Mohammed Jaffal ve Tarek Alasa ile tercüman Ahmet Abbas refakat etmiştir.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede, Filistinli yetkililere, Türkiye’de arşivlerin genel durumu, Başkanlığımızın yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.

 Görüşmede iki ülke arasındaki köklü ilişkilere değinilerek 12 Nisan 2018 tarihinde Ramallah’ta Başkanlığımız ile Filistin Devleti Miras ve İslam Araştırmaları Merkezi arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilebilecek faaliyetler istişare edilmiştir. Ayrıca 25-29 Haziran 2019 tarihleri arasında Filistin Devleti Miras ve İslami Araştırmalar Merkezi Başkanı Khalil Karaca Alrifai başkanlığındaki heyetin İstanbul birimimiz olan Osmanlı Arşivimize bir ziyaret gerçekleştirdiğinden bahsedilmiştir. Bu ziyaret kapsamında, iki ülke arşivleri arasında imzalanan işbirliği protokolü ile yapılabilecek ortak faaliyetler konusunda istişarelerde bulunulmuştur.