Bosna Hersek Milli Arşivi Müdürünün Başkanlığımızı Ziyareti

Bosna Hersek Milli Arşivi Müdürünün Başkanlığımızı Ziyareti

Bosna Hersek Milli Arşivi Müdürü Danijela Mrda tarafından 9 Kasım 2021 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Müdüre bu ziyarette, Müdür Yardımcısı Fuad Ohranovic, Müdür Yardımcısı Šimun Novakovic, Uzman Arşivci Siniša Domazet ve Tercüman Dzenita Özgüner eşlik etmiştir.

Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan görüşmede iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere değinilmiş, Başkanlığımız ile Bosna Hersek Milli Arşivleri arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilebilecek faaliyetler hususunda fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Sayın Ünal tarafından Sayın Mrda’ya, Türk arşivlerinin genel durumu, Başkanlığımızın yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında bilgiler verilmiştir.

Türkiye’nin sahip olduğu muhteşem evrakın günümüzde daha aktif hale getirildiğini ve yaklaşık 70 milyon belgenin araştırmacıların hizmetine açıldığını, bu vesileyle araştırmacıların artık arşivlere gelmeden evinden, işinden de belgelere erişebildiğini belirtmiştir. Dünya’daki değişimle birlikte arşivciliğinde gelişerek değiştiğini, belgelerin yeni sistemde dijital ortamda tutulduğunu ve bunun da belgeyi daha korunaklı hale getirerek belgenin ömrünü uzattığını belirtmiştir.

Özellikle Balkan ülkeleri ile arşiv alanında ciddi çalışmalar yürütüldüğünü belirtmiş, Arnavutluk ve Makedonya arşivlerinden Osmanlı dönemine ait belgelerin görüntülerinin alındığını ifade etmiştir.

Sayın Mrda, İmzalanan arşivler arası işbirliği protokolünün önemine değinerek, Başkanlığımızın tecrübelerinden faydalanmak istediklerini vurgulamıştır. Bosna Hersek Devlet Arşivlerinin bölge halkları için önemli bir arşiv olduğunu, burada bulunan belgelerin kendi ülkeleri ve bölge ülkelerinin tarihleri için ne derece kıymetli olduğunu bildirmiştir.