Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısının Kurumumuzu Ziyareti

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısının Kurumumuzu Ziyareti

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sejnur Veshall tarafından 2 Eylül 2021 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcısına Bakan Danışmanı Onur Canhasi ve Bakan Asistanı Donartë Kastrati eşlik etmişlerdir.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan heyetler arası görüşmede, iki ülke arasındaki dostane ilişkilere ve ortak kültürel mirasa değinilmiştir. Ülkelerimiz arasında 2014 yılında imzalanan arşiv alanında işbirliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilebilecek faaliyetler istişare edilmiştir. Bu manada belgelerin muhafazası, tasnifi, restorasyonu ve dijitalleştirilmesi gibi uzmanlık alanlarında karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunulması hususunda mutabık kalınmıştır.

Makam’da yapılan görüşmelerin ardından Kosova heyetine Başkanlığımız yayınlarından örnekler takdim edilmiştir. Ayrıca araştırma ve sergi salonları ile tasnif, restorasyon ve bilgi-işlem birimleri gezdirilerek yürütülen çalışmalar hakkında yerinde bilgilendirme yapılmıştır.