15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığımızın Ankara’daki merkez binasında 8 Temmuz 2021 tarihinde “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” anma programı düzenlenmiştir. Söz konusu program çerçevesinde ayrıca arşiv belgelerinden hazırlanan “Devletinin Yanında Olan Bir Millet” temalı serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Anma programı, “COVID-19” tedbirleri kapsamında Başkanlığımızın bahçesinde düzenlenmiştir. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlamış ve Sayın Cumhurbaşkanımızın seslendirmiş olduğu “Söyle Çocuk” isimli şiir videosu gösterimi ile devam etmiştir. Akabinde kurum personellerimizden Kasım Aslan tarafından, şehit ve gazilerimizin aziz ruhları için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunulmuş ve dünden bugüne bütün şehitlerimiz için dualar okunmuştur.

Sonrasında,  kurum personelimiz Arif Aşçı tarafından tüm şehitlerimiz ve 15 Temmuz günü şehadet şerbetini içen aziz vatandaşlarımız ve gazilerimiz anısına, Orhan Şaik Gökyay’a ait “Bu Vatan Kimin” şiiri seslendirilmiştir.

Program, 15 Temmuz hain darbe girişiminde ailesinden üç kişiyi şehit veren Nizami Gülşen’in yaptığı konuşma ile devam etmiştir. Gülşen, kardeşlerinin 15 Temmuz gecesi vatan uğruna nasıl şehadete yürüdüğünü ve bu acı kayıplarının ardından ailesinin ne tür sıkıntılar yaşadığını dile getirmiş ve ailenin geride kalan tek erkek ferdi olarak bu zorluklara nasıl göğüs germeye çalıştığını aktarmıştır.

Program çerçevesinde son olarak Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal söz almıştır. Ünal konuşmasında Türk milletinin binlerce yıllık köklü bir devlet geleneğine sahip olduğunu vurgulamıştır. Tarihi süreçte, insan ırkı dünyada görülmeye başlandığından beri tüm coğrafyalarda hep hakla batılın, iyiyle kötünün, doğruyla yanlışın mücadele ettiğini belirtmiştir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin sancağı altında bağımsız bir millet olarak toplanan Türklerin tarihteki bu mücadelelere en çok şahitlik eden milletlerin başında geldiğini ve devletinin yanında durarak batıla karşı mücadelesini sürdürdüğünü ifade etmiştir. Bu tür olayları, emanetçileri ve muhafızları olarak görev yapmakta olduğumuz arşiv belgeleri sayesinde izini sürmemizin de mümkün olduğunu dile getirmiştir. Ünal son olarak, 15 Temmuz hain darbe girişiminde aziz milletimizin, memleketinin işgal edileceğini, devletine saldırılacağını, mukaddesatına el sürüleceğini görerek tüm gücüyle bunun karşısında durduğunu ifade etmiştir.

Anma programının ardından arşiv belgelerine göre “Devletinin Yanında Olan Bir Millet” temalı serginin açılışı yapılmıştır. Söz konusu sergi, 1821 ile 1944 yılları arasını kapsayan 24 tarihi belgeyi ihtiva etmektedir. Bu belgelerde, vatan güvenliği ve savunması söz konusu olduğunda fedakâr Türk milletinin her zaman üzerine düşeni yaparak tarihi sorumluluğunu yerine getirdiği anlatılmıştır. Sergi 30 Temmuz 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacaktır.