Kurumumuz İle Gazi Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Kurumumuz İle Gazi Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Kurumumuz ile Gazi Üniversitesi arasında 2 Temmuz 2021 tarihinde iş birliği protokolü imzalanmıştır. Gazi Üniversitesinin Rektörlük binasının Yeni Senato Salonunda gerçekleştirilen törene Kurum Başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal, Gazi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Başkan Yardımcımız Nurullah İşler, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayındır, Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Selvi ve daire başkanları, öğretim üyeleri ve konuklar katılmıştır.

Yapılan protokol ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi çalışma alanına giren konularda, Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin kazandıkları teorik bilgi ve deneyimlerini pekiştirmek maksadıyla iş birliği yapılmasına, öğrencilerin arşiv belgelerini yerinde görme ve inceleme imkânlarının sağlanmasına ve kültürel etkinliklerde karşılıklı iş birliği yapılması hususunda usul ve esaslar belirlenmiştir.

İmza töreninde bir değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız, “Bugün devletimizin çok güzide iki kurumu arasında bir iş birliğini hayata geçireceğiz, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın da kendisi gibi Gazi Eğitim Fakültesi mezunu ve mensubu olduğu bilgisini veren Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız, “Gazi Üniversitesi Türkiye’deki 11 araştırma üniversitesinden birisi olduğunu dile getirerek bu kapsamda Sayın Prof. Dr. Uğur Ünal’la iki kurum arasında yapılabilecek iş birliklerini görüştük” dedi. İş birliği protokolünün iki kuruma da hayırlı olmasını temenni eden Sayın Rektör “Bu protokol ile Üniversitemizin tarihi vesikaları uluslararası standartlarda elektronik ortama taşınacak. Bu tür belgelerin gelecek kuşaklara iletilmesi çok değerli. Bu vesile ile törenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.” demiştir.

Kurum Başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal, “Tarihi vesikalar konusunda ülkemiz çok önemli adımlar attı, Devlet Arşivleri Başkanlığının yeni yönetim sisteminde Cumhurbaşkanlığına bağlandığını, kurum olarak çok yoğun ve önemli işler gerçekleştirdiklerini, Gazi Üniversitesi gibi köklü bir üniversite ile iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu, tarihi vesikaların geleceğe aktarılmasının son derece önemli olduğunu” sözlerine eklemiştir.