Türk Dışişleri Bakanlığı Heyeti ile Kosta Rika ve Panama Büyükelçilik Heyetleri Tarafından Başkanlığımıza Düzenlenen Ziyaret

Türk Dışişleri Bakanlığı Heyeti ile Kosta Rika ve Panama Büyükelçilik Heyetleri Tarafından Başkanlığımıza Düzenlenen Ziyaret

Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Deniz Çakar, Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdür Yardımcısı Emriye Bağdagül Ormancı ve Kültürel İşler Daire Başkanı Sayın Mehmet Akkaya’dan oluşan Dışişleri Bakanlığımız heyeti ile Kosta Rika Ankara Büyükelçisi Gustavo Alonso Campos Fallas, Panama Ankara Büyükelçisi Mariela Del Carmen Sagel Rosas ve Panama Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Christine Brostella’dan oluşan heyet tarafından 7 Temmuz 2021 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın makamında gerçekleştirilen heyetler arası görüşmelerde; Latin Amerika ve Karayipler (LAK) Bölgesi ülkelerinin 2021 yılında bağımsızlıklarının 200. yıl dönümü olması hasebiyle gerçekleştirilmesi öngörülen kültürel etkinlikler kapsamında arşiv alanında yapılabilecek olası müşterek faaliyetlere dair istişarelerde bulunulmuştur. Ayıca Başkanlığımız ile Panama ve Kosta Rika Milli Arşivleri arasında imzalanması öngörülen işbirliği protokolü ele alınmıştır.

Bu manada, 2021 yılı içerisinde Başkanlığımız ile LAK Bölgesi ülkeleri milli arşivlerinden temin edilecek belge örneklerinden müteşekkil bir serginin hazırlanması konusunda mutabık kalınmıştır.