Ukrayna Ankara Büyükelçisinin Kurumumuzu Ziyareti

Ukrayna Ankara Büyükelçisinin Kurumumuzu Ziyareti

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Sayın Andrii Sybiha tarafından 2 Şubat 2021 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinden Müsteşar Oresta Starak, Ataşe Anna Shmyk, Büyükelçi Asistanı Valentyna Khorunzha ile İstanbul Üniversitesinden Akademisyen ve Araştırmacı Dr. Oles Kulchynsky eşlik etmişlerdir.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın Makamında yapılan heyetler arası görüşmede, iki ülke arasındaki tarihi ilişkilere ve ortak kültürel mirasa değinilmiştir. Ayrıca Başkanlığımız ile Ukrayna Devlet Arşiv Servisi arasında 3 Şubat 2020 tarihinde Kiev’de imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde hayata geçirilebilecek faaliyetler istişare edilmiştir. Bu manada ortak bir sergi düzenlenmesi, yayın hazırlanması ve ortak tarihe ilişkin dijital belge örneklerinin teatisi gibi hususlarda mutabık kalınmıştır.

Makam’da yapılan görüşmelerin ardından Ukrayna heyetine Başkanlığımız yayınlarından örnekler takdim edilmiştir. Ayrıca araştırma ve sergi salonları gezdirilerek arşivimizde bulunan Ukrayna tarihine ilişkin belge örnekleri gösterilmiştir.