EN

Filistin’de Düzenlenen “9. Uluslararası İslam Beyt El-Makdis Konferansı”, “Belgelerle Kudüs” Sergisi ve Arşivler Arası İşbirliği Protokolü
Metin Boyutu [-] [+]

11-12 Nisan 2018 tarihleri arasında Filistin’in Ramallah kentinde düzenlenen "9. Uluslararası İslam Beyt el-Makdis Konferansı"na Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü heyeti tarafından katılım sağlanmış ve bu çerçevede “Belgelerle Kudüs” isimli bir sergi düzenlenmiştir. Aynı zamanda Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Filistin’deki muadil kurum olan Filistin Devleti Miras ve İslami Araştırmalar Merkezi (MİSAK) arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.

“9.Uluslararası İslam Beyt El-Makdis Konferansı” ve “Belgelerle Kudüs” sergisi Ramallah kentinde yer alan Filistin Ticaret Kulesi’ndeki “Ahmad al Shoqairi” salonunda düzenlenmiştir. Söz konusu serginin açılışına Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Ünal, Türkiye Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Filistin Devlet Başkanı İslami İşler Müsteşarı Mahmud el-Hebaş, Din İşleri ve Evkaf Bakanı Yusuf Ideis ile Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin başta olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkili katılmıştır.

Sergide toplam 48 adet belge kullanılmış olup bunlardan 31 adedi Türkiye Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivinden; 12 adedi Filistin Devleti Miras ve İslami Araştırmalar Merkezi Arşivinden ve 5 adedi Kudüs Ermeni Patrikliği Arşivinden alınmıştır. Osmanlı Arşivinden konuya ilişkin kullanılan belgeler arasında fermanlar, hatt-ı hümayunlar, iradeler, buyruldular (sadrazam emri), teşekkür mektupları, raporlar, haritalar, planlar ve krokiler yer almıştır. Serginin ana temasını, 3 büyük semavi dinin ortak değeri olan Kudüs'ün dini kimliğini ortaya çıkarmak oluşturmuştur.

Düzenlenen bu etkinlik kapsamında ayrıca, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Ünal ile Filistin Devleti Miras ve İslami Araştırmalar Merkezi Genel Müdürü Halil Karaca El-Rifai tarafından arşivler arası işbirliği protokolü imzalanmıştır. İmza töreninde Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ile Bakan Yusuf Ideis de hazır bulunmuştur.

Protokol hakkında konuşan Ünal, Osmanlı arşivlerinin İslam dünyasının en büyük arşivi olduğunu söyleyerek Filistin tarafının milyonlarca Osmanlı belgesine kolaylıkla ulaşabileceğini ifade etmiştir. MİSAK Genel Müdürü El-Rifai de Protokolün imzalanmasının tarihi bir adım olduğunu dile getirerek, Osmanlı Arşivlerinin büyük bir hazine olduğunu ve Filistinli araştırmacıların rahatlıkla bu hazineden istifade edebileceklerini dile getirmiştir.

İşbirliği protokolü çerçevesinde, Prof. Dr. Uğur Ünal tarafından Miras ve İslami Araştırmalar Merkezine bir ziyaret gerçekleştirilerek yerinde incelemelerde bulunulmuştur.

Etkinlik kapsamında ayrıca, konferansa iştirak eden Filistin Devlet Başkanı Sayın Mahmud Abbas’a “Musevi göçmenlerin Filistin’e göç etmelerini engelleyen yasağın sürdürülmesi hakkında II. Abdülhamid’in emri”ni ihtiva eden 14 Ekim 1901 tarihli belgenin sureti Prof. Dr. Uğur Ünal tarafından takdim edilmiştir.

 
© 2014 - Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü