EN

II. Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi
Metin Boyutu [-] [+]

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Ortaklığıyla 20-24 Kasım 2017 tarihlerinde “II. Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi” düzenlendi.

Türkiye’nin önde gelen kurumlarının arşiv idarecilerinin,  bilim camiasından çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katılımı ile gerçekleşen kongrenin açılış oturumunda, Genel Müdürümüz Prof. Dr. Uğur Ünal tarafından bir konuşma yapıldı.

Genel Müdürümüz konuşmasında, “Osmanlı Coğrafyasının tarihi ve büyük mirasının, arşivler sayesinde ortaya konulabileceğini; bu kongrenin de buna vesile olmasını temenni ettiğini” bildirdi.

Sayın Ünal, kongrede “Geleceğin Arşivcileri” konulu özel oturumda da, bir sunum gerçekleştirerek; Devlet Arşivleri’nin yapmış olduğu faaliyetleri ve gelecekte icra edilmesi planlanan projeleri anlattı. 168 akademisyen ve araştırmacının bildiri sunduğu kongrede, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından bir de sergi açıldı.

Kongre 23 Kasım 2017 tarihinde, Genel Müdürümüz Sayın Ünal, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Gökhan Kanal ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın kapanış konuşmaları ile sona erdi.

 
© 2014 - Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü