EN

Bosna-Hersek Arşivlerindeki Osmanlı Belgeleri Dijital Ortama Aktarılıyor
Metin Boyutu [-] [+]

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur ÜNAL ve Genel Müdür Yardımcısı Durali GÜRAĞAÇ tarafından, 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bosna Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur ÜNAL ve Genel Müdür Yardımcısı Durali GÜRAĞAÇ tarafından, 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Bosna Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette TİKA ülke koordinatörü Ömer Faruk ALIMCI da yer almıştır.

Gerçekleştirilen bu ziyaret çerçevesinde, Genel Müdür Yardımcısı Durali Gürağaç tarafından kurumumuz bünyesindeki Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivleri’nin tanıtımıyla ilgili bir slayt sunumu gerçekleştirilmiştir.

Bosna-Hersek Arşivlerinde bulunan Osmanlı Dönemi belgelerinin dijital ortama aktarılarak birer örneklerinin Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’ne kazandırılması amacıyla taraflar arasında bir Mutabakata varılmıştır.

Heyetler arasında gerçekleşen toplantıda Sayın ÜNAL, iki kurum arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını belirtmiştir. 2017 yılı itibariyle Bosna-Hersek Arşivlerinde yer alan Osmanlı Dönemi belgelerinin dijitalleştirilmesine yönelik çalışmalara başlanılmasının önemini dile getirmiştir.

Bosna-Hersek Arşivleri Genel Müdürü Saša Klepić ise, dijital ortama aktarılacak söz konusu belgelerin birer örneğinin Bosna-Hersek Arşivler Genel Müdürlüğü, birer örneğinin de Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde kalacağını belirterek, bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir.

 
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü