Bosna-Hersek’teki Osmanlı Dönemi Evrakı Dijital Ortama Aktarılıyor

Bosna-Hersek’teki Osmanlı Dönemi Evrakı Dijital Ortama Aktarılıyor

Bosna-Hersek’te muhafaza edilen Osmanlı Devleti dönemine ait arşiv malzemesinin (belge, defter, harita vb.) dijital ortama aktarılmasına ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Bosna-Hersek Milli Arşivi arasında, 06.06.2019 tarihinde Bosna-Hersek’in Laktasi şehrinde imzalanmış olan Mutabakat Zaptı çerçevesinde çalışmalar yürütülmektedir.

Söz konusu Mutabakat Zaptı, Kurumumuz ile Bosna-Hersek Milli Arşivi arasında 28 Ekim 2000 tarihinde Ankara’da imzalanan “Arşivler Arası İşbirliği Protokolü”ne dayanmaktadır. Bu Zaptı, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı adına Başkan Prof. Dr. Uğur Ünal, TİKA adına Başkan Vekili Serkan Kayalar ve Bosna-Hersek Milli Arşivi Adına Genel Müdür Saša Klepic imzalamıştır.

Mutabakat Zaptı’nda öngörüldüğü üzere, Bosna-Hersek’teki dijitalleştirme çalışmalarının başlatılabilmesi amacıyla, TİKA tarafından Bosna-Hersek Milli Arşivi, Saraybosna Tarih Arşivi, Banja Luka'da bulunan Sırp Cumhuriyeti Arşivi, Tuzla'da bulunan Tuzla Kantonu Arşivi, Bihaç'ta bulunan Una Sana Kantonu Arşivi, Mostar'da bulunan Hersek Neretva Kantonu Arşivi ve Travnik şehrinde bulunan Orta Bosna Kantonu Arşivine toplam 7 adet modern tarayıcı cihaz 14 Eylül 2020 tarihinde teslim edilmiştir.