15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

8 Temmuz 2020 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığımızın Ankara’daki merkez binasında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı” düzenlenmiştir. Söz konusu program çerçevesinde ayrıca arşiv belgelerinden hazırlanan “Devlet Millet El Ele Birlikte İstiklâle” temalı serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Anma programı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında Başkanlığımızın bahçesinde düzenlenmiştir. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlamış ve akabinde şehit ve gazilerimizin aziz ruhları için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunularak dualar okunmuştur. Devamında Sayın Cumhurbaşkanımızın seslendirmiş olduğu Abdürrahim Karakoç’a ait “Vatan ve Biz” şiiri dinlenmiştir.

Sonrasında, hain darbe girişiminde evladı Bülent Karalı’yı şehit veren Sayın Aynur Karalı’nın 2019 yılında düzenlemiş olduğumuz anma programında yaptığı konuşmadan kesitler verilerek kurum personelimiz Sayın Nihan Gözalıcı tarafından 15 Temmuz gecesi yaşanan psikolojik travmalar ve sonuçları üzerine değerlendirme konuşması yapılmıştır.

Akabinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal konuşma yapmıştır. Sayın Ünal, tarihi süreçte hep hakla batılın, iyiyle kötünün, doğruyla yanlışın mücadele ettiğini, Hazreti Adem’den beri süren bu mücadelenin tüm coğrafyalarda görüldüğünü ifade etmiştir. Türk milletinin binlerce yıllık köklü bir devlet geleneğine sahip olduğunu vurgulayarak Türk milletinin tarih boyunca mukaddesatına ve değerlerine saldırının nerden ve nasıl geleceğini tahmin edebilme yeteneğine sahip olduğunu belirtmiştir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin memleketinin işgal edileceğini, devletine saldırılacağını, mukaddesatına el sürüleceğini görerek bunun karşısında durduğunu dile getirmiştir.

Sayın Ünal, her zaman hakkın yanında olduklarını belirterek, “Allah bizi haktan, adaletten ve hakkaniyetten ayırmasın. Bazıları gibi hak olduğunu zannedip de batıla hizmet edenlerden etmesin. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere onun liderliğinde 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı verilen mücadelede katkısı olan herkesten Allah razı olsun.” ifadelerini kullanmıştır. Tüm şehitlerimizi rahmetle anarak konuşmasını tamamlamıştır.

Anma programının ardından Sayın Ünal tarafından arşiv belgelerine göre “Devlet Millet El Ele Birlikte İstiklâle” temalı serginin açılışı yapılmıştır. Söz konusu sergi, 1821 ile 1920 yılları arasını kapsayan 27 tarihi belgeden oluşmaktadır. Bu belgelerde vatan güvenliği ve savunması söz konusu olduğunda fedakâr Türk Milletinin her zaman üzerine düşeni yaparak tarihi sorumluluğunu yerine getirdiği anlatılmıştır. Sergi 31 Temmuz 2020 tarihine kadar ziyarete açık olacaktır.

15 Temmuz şehitleri Devlet Arşivleri Başkanlığında anıldı TRTHaber

15 Temmuz şehitleri Devlet Arşivleri Başkanlığında anıldı TRTAvaz

15 Temmuz şehitleri Devlet Arşivleri Başkanlığında anıldı Haberler.com