Kiev’de İlk Büyükelçilik Binasına Plaket Asılması

Kiev’de İlk Büyükelçilik Binasına Plaket Asılması

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Sekizinci Toplantısı münasebetiyle 04 Şubat 2020 tarihinde Kiev’de bulunan Başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal, Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile birlikte 1918'de açılan ilk Büyükelçilik binası olan Premier Palace Oteli'nin dış cephesine asılan hatıra plaketinin açılışını yapmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğunun Ukrayna’ya atadığı ilk Sefir Ahmet Muhtar Bey, Eylül 1918 – Şubat 1919 tarihlerinde Kiev’de bugünkü adı Premier Palace Otel olan Palast Oteli’nde vazifelerini yürütmüştür. Kiev’in halen en merkezi ve prestijli mekânlarından biri olan Premier Palace Oteli’nin dış cephesine Osmanlı İmparatorluğu temsilciliğinin binada faaliyet gösterdiğine dair bir hatıra plaketi çakılmış olup, açılışı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal ve Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere tarafından yapılmıştır.

Hatıra töreninde konuşan Güldere, "Ukrayna Halk Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu 1918 yılında karşılıklı temsilcilikler açtı. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk Ukrayna Diplomatik Temsilcisi Ahmet Muhtar Bey bu otelde iki oda kiraladı. Odalardan birinde konaklarken, diğerinde ise diplomasi görevlerini yürüttü. Bugün burada Sayın Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ile birlikte hatıra plaketimizin açılışını yaptık.” dedi

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ise yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü ziyaretinde Devlet Arşivleri konusunda önemli anlaşmalar imzalandı. Bugün de bu hatıra plaketini astık. İki ülkenin tarihi zenginliklerinin incelenmesi için Devlet Arşivleri çok önemlidir. Ukrayna ve Türkiye arasında arşiv konusunda yapılan anlaşmalara göre, karşılıklı resmi ziyaretler ve dijital ortamda arşiv paylaşımlar yapılacak. Astığımız plaket tarihimiz adına çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

            Hatırlanacağı üzere, Ukrayna’nın bir önceki Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun 2018 Kasım ayında İstanbul’a yaptığı ziyarette, Ukrayna’nın Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki ilk temsilciliğinin faaliyet gösterdiği binaya bir plaket çakma merasimi düzenlenmiş, törene Poroşenko da bizzat katılmıştı.

            Ayrıca Kiev Büyükelçiliği binasında Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığının destekleri ile “Türkiye-Ukrayna İlişkilerinden Tarihi Kareler” isimli sergi açılmıştır. Söz konusu sergiyi Başkanımız ve Büyükelçimiz birlikte açmışlardır.

Kiev'deki ilk türk elçiliği binasına hatıra plaketi Haberler

Ukrayna’da ilk Osmanlı Temsilciliğinin açıldığı binaya "hatıra plaketi" çakıldı Akit