Tasnif Çalışmaları ile Osmanlı Arşivimize Yeni Defterler Kazandırıldı

Tasnif Çalışmaları ile Osmanlı Arşivimize Yeni Defterler Kazandırıldı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığınca İstanbul'daki Osmanlı Arşivi Külliyesi'nde 2020 Ocak ayı itibarıyla yürütülen tasnif çalışmaları neticesinde 1.600'den fazla defter ve 200'den fazla evrak, envantere eklendi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleriyle 2010 yılında yapımına başlanan Osmanlı Arşivi Külliyesi'nin 2013'te tamamlandığını, böylece modern bir arşivde olması gereken tüm olanaklara kavuştuklarını ifade eden Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, yeni bina sayesinde mekan yetersizliğinden dolayı yapılamayan tasnif ve kataloglama çalışmalarının ivme kazandığını, bu sayede 1.600'den fazla defter ile 200'den fazla evrakın envantere eklendiğini kaydetti.

Başkanlığımız tarafından yürütülen tasnif çalışmalarıyla Osmanlı arşivine kazandırılan defterler, Fatih Sultan Mehmet'ten Osmanlı'nın son padişahı Sultan Vahdettin dönemine kadar uzanıyor. Defterler Osmanlı sosyal, siyasi, kültürel ve ekonomik tarihinin farklı konu ve temalarını kapsıyor.

Genel hatlarıyla tasnifi tamamlanan defterler, bugüne kadar bilinmeyen bir konuyu ortaya koymaktan ziyade, bilinen konuların arka planlarına dair daha ayrıntılı bilgiler sunmakta. Söz konusu defter ve belgelerin bir kısmı araştırmaya açıldı, bir kısmı restorasyon sürecinde olması sebebiyle bunların araştırmaya açılması biraz daha zaman alacak. Restorasyon işlemi neticelendikten sonra bu belge ve defterler de ivedilikle araştırmacılarımızın istifadesine sunulacak.

Osmanlı arşivine 1.600'den fazla defter kazandırıldı AA 

Osmanlı arşivine bin 600'den fazla defter kazandırıldı: Fatih'ten Vahdettin dönemine kadar uzanıyor Yeni Şafak