“Rus-Türk İlişkilerinde Ortak Noktalar” Konferansı

“Rus-Türk İlişkilerinde Ortak Noktalar” Konferansı

Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Bilimler Akademisi (RBA) Şarkiyat Enstitüsünde 16 Aralık 2019 tarihinde "Rus-Türk İlişkilerinde Ortak Noktalar" başlığı ile uluslararası bir konferans düzenlenmiştir.

"Tarihi Kültürel Bağlamda Türkiye ve Rusya Projesi" kapsamında düzenlenen konferans, Moskova Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Gazi Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi, RBA Şarkiyat Enstitüsü, Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi ve Türk-Rus Toplumsal Forumunun iş birliği ile gerçekleştirilmiştir. Konferansa, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve çok sayıda bilim insanı iştirak etmiştir.

Konferansın açılış konuşmasında söz alan Ünal, Türkiye ve Rusya'nın dünyanın en büyük arşivlerine sahip olduğuna değinerek "Bu arşivler iki milletin birbirini anlaması için çok önemlidir. Osmanlı Arşivimizde doğrudan Rusya tarihini ilgilendiren 100 binin üzerinde belge var." açıklamasını yapmıştır.

Ayrıca Ünal, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önsözlerinin yer aldığı Osmanlı-Rus anlaşmalarına yönelik bir kitap çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu ve bu kitabın Cumhurbaşkanımız tarafından Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin'e hediye edileceğini sözlerine eklemiştir.

Konferansta; uzmanlar tarafından ‘Rusya'da Türkçe öğretimi’, ‘Rusya'da Türkiye'nin ve Türkiye'de Rusya'nın tanıtımı’, ‘Rusya ile Türkiye'nin ekonomik ilişkileri’ ve ‘Rusya ile Türkiye'nin kültürel-tarihi ilişkileri’ başlıklı konularda sunumlar gerçekleştirilmiştir.

Devlet Arşivleri Başkanı Ünal: "Osmanlı arşivlerinde Rusya ile ilgili 100 bin belge var" Haberler.com

Devlet Arşivleri Başkanı Ünal: "Osmanlı Arşivlerinde Rusya İle İlgili 100 Bin Belge Var" PusulaHaber

Ünal: Osmanlı arşivlerinde Rusya ile ilgili 100 bin belge var Gazetem.ru

Devlet Arşivleri Başkanı Ünal: "Osmanlı arşivlerinde Rusya ile ilgili 100 bin belge var" Msn.com