Diyanet İşleri Başkanlığına Ziyaret

Diyanet İşleri Başkanlığına Ziyaret

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, 20 Kasım 2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanlığının, Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Devlet Arşivleri Başkanlığının çalışmaları hakkında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a bilgi veren Ünal, Devlet Arşivleri Başkanlığının, Osmanlı'dan günümüze kadar olan dönemde devletin bilgi ve belgelerini ihtiva eden ve modern anlamda ilk kez 1846'da teşkilatlanmasına başlanılan köklü bir kurum olduğunu söyledi.

Devlet Arşivleri Başkanlığının yalnızca yerli araştırmacılar tarafından değil aynı zamanda tüm ülkelerden on binlerce araştırmacı tarafından da yakından takip edildiğini ifade eden Ünal, kurumun asli görevinin, sahip olduğu tarihi hafızayı muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara bu hafızayı ulaştırmak olduğunu dile getirmiştir. Ayrıca başkanlığımız tüm devlet kurumlarına belge yönetimi konusunda rehberlik ve danışmanlık hizmeti vermekte olduğunu söylemiştir.

Tarihi vesikaların yüksek donanımlı ortamlarda ve gelişmiş sistemlerle muhafaza edildiğini sözlerine ekleyen Ünal, “Muazzam bir külliye durumunda olan Osmanlı Arşivi binamızda artık yıllık 200-300 bin görüntü değil 8 milyon görüntü dijital ortama aktarılıyor. Yılda 1 milyon değil 6-7 milyon belge tasnif ediliyor. Dijitalleştirilen yaklaşık 40 milyon belge, internet üzerinden hizmete sunuldu. Aynı gelişim ivmesi Ankara'daki Cumhuriyet arşivimizde de sağlandı. Bütün bunlar, dünya arşivciliğinde örnek ve öncü faaliyetlerdir.” dedi.

Ünal, 16 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan ‘11 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ ile Devlet Arşivleri Başkanlığının Cumhurbaşkanlığına bağlandığını hatırlatarak bu yeni yapılanmayla birlikte kurumlardaki Osmanlı dönemine ait olan belgelerin Devlet Arşivleri Başkanlığında toplanması için çalışmalar yaptıklarını belirtmiştir. TİKA ile ortak yürütülen projelerle, Balkanlarda bulunan yüz binlerce Osmanlı arşiv belgesinin dijital nüshalarının da Devlet Arşivleri Başkanlığına kazandırıldığını ve araştırmacıların istifadesine sunulduğunu kaydetti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise ‘devletin arşivlerinin geleceğe aktarılacak en büyük ve en önemli hafıza olduğunu’ söyledi. Ayrıca “İki kurum arasında arşivlerin muhafazası ve milletimizin istifadesine sunulması için gerekli her türlü iş birliğine hazırız.” ifadesini kullandı.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Ünal’dan Diyanet’e ziyaret