Atatürk'ün Son Yolculuğuna Ait Belgeler Anıtkabir'de İlk Kez Sergilendi.

Atatürk'ün Son Yolculuğuna Ait Belgeler Anıtkabir'de İlk Kez Sergilendi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK'ün son yolculuğuna ilişkin detayların yer aldığı tarihi belgeler, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığınca hazırlanan “Dolmabahçe'den Anıtkabir'e” adlı sergide, 10 Kasım 2019 tarihinde Anıtkabir Komutanlığı Müzesi'nde ilk kez sergilendi.

 

Devlet Arşivleri Başkanlığına, Hazine Müsteşarlığı tarafından devri yapılmış ve tasnifi devam etmekte olan daha önce gün yüzüne çıkmamış 12 belgenin yer aldığı sergi, 10 Kasım'da, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ebediyete irtihalinin 81'inci yılında Anıtkabir'de halka açılmıştır. Sergide, Atatürk'ün naaşının Dolmabahçe'den Anıtkabir'e son yolculuğuna ilişkin 1938 - 1953 yılları arasını kapsayan döneme ait detaylar yer almaktadır.

Sergide; Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Hanım tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılan nakdi yardımların belgeleri, Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün hastalığından vefatına kadar olan süreçteki hizmetlerinden dolayı tüm çalışanlara Meclis Başkanlığının emriyle dağıtılan nakdi yardımların belgeleri, Ankara'daki törene katılmak için gelen yabancı misafirlerin Ankara Palas'ta konaklamalarına ilişkin belgeler ve Atatürk’ün cenaze merasimi için İstanbul ve Ankara’da sipariş edilen çelenklere ait faturalar önemli bir yer tutmaktadır.

Ayrıca dönemin önde gelen basın yayın organları ve gazetelerin haber kupürlerinde yer alan ve Ulu Önder Atatürk'ün vefatı dolayısıyla Türk halkının duyduğu derin üzüntüyü yansıtan görseller de sergide yer almaktadır.

Sergi, 28 Kasım 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecektir.

Atatürk'ün son yolculuğuna ait belgeler Anıtkabir'de ilk kez sergilenecek TRTHaber

Atatürk'ün 'son yolculuğu'na ilişkin belgeler Anıtkabir'de ilk kez sergilenecek AA