Tataristan’da Fotoğraf Sergisi

Tataristan’da Fotoğraf Sergisi

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya'sına Bakmak" isimli fotoğraf sergisi 3 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur ÜNAL’ın da katıldığı programla açıldı.

Serginin Kazan Kremlin’indeki açılış törenine,  Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın yanı sıra, Tataristan Parlamento Başkan Yardımcısı Rimma Ratnikova, milletvekilleri, Tataristan Milli Arşiv Komitesi Başkanı Gulnara Gabdrahmanova Türkiye'nin Kazan Başkonsolosu İsmet Erikan, ve çok sayıda gazeteci iştirak etmişlerdir.

İlki 3 Nisan 2019 tarihinde St. Petersburg’da açılan serginin ikincisi ise 21 Haziran 2019 tarihinde Moskova Yunus Emre Enstitüsünde sergilenmiştir.  Sergide kullanılan görsellerin tamamı İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesinden alınmıştır. Sergi 109 parça görselden oluşmaktadır.

Sergi Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sultan 2. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi, Dışişleri Bakanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu ve Unesco Türkiye Milli Komisyonunun katkılarıyla oluşturulmuştur.

Serginin açılışında konuşma yapan Ünal, tarihi olayların adalet ve doğru bilgiyle değerlendirilebileceğini, bunun için de birinci elden arşiv kaynaklarının önemli olduğunu değinerek Tataristan ve Türkiye'deki devlet arşivlerinin tarihe ışık tutmak adına muazzam birer kaynak olduğunu dile getirmiştir.

Daha önce Rusya'nın St. Petersburg ve Moskova şehirlerinde de açılan sergi 5 Ekim'e kadar gezilebilecek.

Tataristan'da fotoğraf sergisi AA

TATARİSTAN’DA TARİHİ FOTOĞRAF SERGİSİ QHA 

Kazan’da “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu’ndan Çarlık Rusya’sına Bakmak” sergisi açıldı Gazetem.ru