15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

12 Temmuz 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığımızın Ankara’daki merkez binasında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı” düzenlenmiştir. Söz konusu program çerçevesinde ayrıca arşiv belgelerinden hazırlanan “Her Daim Devletinin Yanında Olan Bir Millet” temalı serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, “Vakit Gelir”  isimli video gösterimi ile devam etmiştir. Akabinde şehit ve gazilerimizin aziz ruhları için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunulmuş ve dualar okunmuştur.

15 Temmuz gecesi 2 kardeşini ve eniştesini şehit veren Nizami Gülşen ile oğlunu şehit veren Aynur Karalı’nın konuşmaları ile program devam etmiştir. Akabinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal konuşma yapmıştır. Sayın Ünal, tarihin her döneminde olduğu gibi o gece de vatan mevzu bahis olduğunda Türk halkının cansiperane bir şekilde vatanını savunduğunu, bu savunma esnasında yüzlerce şehit, binlerce gazi verilerek o hain kalkışmanın bastırıldığını belirtmiştir.

Konuşmaların ardından şehit yakınları ve gazilerimize Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı ile 19 Kasım 1914 tarihinde dönemin Ankara Valisi Mazhar Bey tarafından gönderilen ve Ankaralıların ülkeleri için can ve mallarını fedaya hazır olduklarını bildiren telgraftan oluşan tarihi bir belge takdim edilmiştir.

Sonrasında, Arşiv belgelerinden oluşan “Her Daim Devletinin Yanında Olan Bir Millet” temalı             serginin açılışı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu sergi 39 tarihi belgeden oluşmaktadır. 1821 ile 1944 yılları arasını kapsayan bu belgelerde vatan güvenliği ve savunması söz konusu olduğunda Necip Türk Milletinin her zaman üzerine düşeni yaparak tarihi sorumluluğunu yerine getirdiği anlatılmıştır.

Anma programına ve sergi açılışına kurum personeli haricinde akademisyenler, araştırmacılar, öğrenciler ve vatandaşlar büyük bir ilgi göstermiştir.

"Her Daim Devleti'nin Yanında Olan Bir Millet" sergisi açıldı Akit

"Her Daim Devleti'nin Yanında Olan Bir Millet" sergisi açıldı Haberler.com

'Her Daim Devleti'nin Yanında Olan Bir Millet' sergisi açıldı TimeTürk

"Her Daim Devleti'nin Yanında Olan Bir Millet" sergisi açıldı Afyonanahaber