Kuzey Makedonya İle Arşivler Arası İş Birliği Protokolü Yenilendi

Kuzey Makedonya İle Arşivler Arası İş Birliği Protokolü Yenilendi

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kuzey Makedonya Devlet Arşivleri arasında 21 Haziran 2019 tarihinde daha önceden iki kurum arasında var olan iş birliği protokolü yenilendi.

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen imza törenine, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Kuzey Makedonya Devlet Arşivi Müdürü Kiril Petrov ve diğer yetkililer katıldı.

Söz konusu protokolde konuşan Ünal; Bu coğrafyada iki milletin tarihini ihtiva eden on binlerce belgenin bulunduğunu ifade etmiştir. "Bu belgeler bizim tarihimizin, geçmişimizin, ilişkilerimizin ortaya konulması adına son derece önemlidir. Biz istiyoruz ki gerek Türkiye'den kişiler, tarihçiler, akademisyenler, gerekse Kuzey Makedonya'dan kişiler, tarihçiler, akademisyenler ülkelerinden, kendi tarihleri ile ilgili belgeleri diğer ülkeye gitmeden dahi alabilsinler. Bu çalışmalar başarılı olarak hayata geçirilmiştir. Son üç yıl içerisinde özellikle burada 133 bin belgeyi dijital ortama aldık." dedi. Gerek Türkiye'de gerek bu bölgede Osmanlı dönemine ait birçok belgenin dijital ortama aktarılıp güvence altına alındığını ifade eden Ünal, bu belgelerin sağlam bir şekilde gelecek nesillere aktarılması noktasında iki kurumun bu görevi başarıyla yerine getirdiğini vurgulamıştır.

Kuzey Makedonya Devlet Arşivi Müdürü Petrov ise “imzalanan protokolün iki kurum arasında daha büyük dostluk ve işbirliği için teşvik niteliğinde olduğunu dile getirmiştir. Yenilenen protokol çerçevesinde Makedonya halkları Türk arşivlerinden daha kolay istifade edebilecek ve bu sayede gerçek tarih bilinci oluşarak zenginleşecektir.” demiştir.

Türkiye'de Kuzey Makedonya'nın tarihine ilişkin birçok belgenin mevcut olduğuna işaret eden Petrov, “Kuzey Makedonya'nın eski Osmanlıca evrakların tercüme edilmesi için yeterli derecede kadrosu bulunmuyor. Eğitim Bakanlığıyla, 10'a yakın öğrencinin Osmanlıca okumayı öğrenecekleri bir proje hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Kuzey Makedonya ile devlet arşivleri konusunda iş birliği Haberler.com

Kuzey Makedonya ile devlet arşivleri konusunda iş birliği HaberLütfen

Kuzey Makedonya İle Devlet Arşivleri Konusunda İş Birliği PusulaHaber

Turkey, N. Macedonia’s state archives sign cooperation protocol Dailysabah