Belgrad'da Düzenlenen “15-19. Yüzyıllar Arasında Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan” Sergisi

Belgrad'da Düzenlenen “15-19. Yüzyıllar Arasında Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan” Sergisi

“15-19. Yüzyıllar Arasında Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan” adlı serginin açılışı Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, 10 Haziran 2019 tarihinde Başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal’ın da katılımlarıyla yapılmıştır.

Serginin açılışına, Sırbistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Vladan Vukosavljevic, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Sırbistan Milli Arşiv Müdürü Dr. Miroslav Perişiç ve Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç’in yanı sıra çok sayıda davetli katılmıştır.

Serginin açılışında konuşan Vukosavljevic, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde seyretmekte olduğundan bahsederek bu iyi ilişkilerin kültür alanına da yansıdığını ifade etmiş ve iki ülke arasındaki iş birliğinin önümüzdeki yıllarda olumlu sonuçlar vereceğine olan inancını dile getirmiştir.

Ünal konuşmasında; Sırbistan ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 140 yıldır devam ettiğini, her iki ülke milli arşivinde bu ilişkilerin farklı yönlerine ışık tutacak binlerce hatta on binlerce belge bulunduğunu ifade etmiştir. Bu bağlamda, iki ülke ortak tarihinin ortaya konulmasında temel başvuru kaynağının arşivler olduğu vurgulamıştır.

Çoğunluğu Osmanlı Arşivinden temin edilen ve 15. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasındaki dönemi kapsayan belgelerin bulunduğu sergi, 10 Eylül 2019 tarihine kadar Belgrad’da sergilenecektir.

Belgrad'da "Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan Sergisi" TRTHaber

Belgrad'da "Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan Sergisi" Haberler.com

Belgrad'da "Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan Sergisi" TimeTürk

Belgrad'da "Osmanlı Belgelerinde Sırplar ve Sırbistan Sergisi" Akit