İttihat ve Terakki Cemiyetinin Önde Gelen İsimlerinden Hacı Mehmed Adil Arda Bey’in Kişisel Arşivi Başkanlığımıza Hibe Edildi

İttihat ve Terakki Cemiyetinin Önde Gelen İsimlerinden Hacı Mehmed Adil Arda Bey’in Kişisel Arşivi Başkanlığımıza Hibe Edildi

İttihat ve Terakki Cemiyetinin genel sekreterlik görevinin ve iki dönem İçişleri Bakanlığı ile Meclis-i Mebusan Başkanlığı yapan Hacı Mehmed Adil Arda Beyin şahsına ait olan 1283 belge 03.05.2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına hibe edilerek kamuya sunulmuştur.

  Hacı Mehmed Adil Arda Bey’in torunu olan Ali Arda tarafından özel bir sandıkta kurumumuza bağışlanan belgeler arasında not olarak tuttuğu siyasi-idari süreçler, belge ve yazışmalar bulunmaktadır. Devlet Arşivleri Başkanlığı personelleri tarafından yaklaşık beş aylık bir süreç sonunda 1283 belgenin Türkçe özetleri hazırlanarak araştırmacıların hizmetine sunulmuştur.

  Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, dedesinin kişisel arşivini hibe etmesinden dolayı Ali Arda’ya Hacı Mehmed Adil Arda’nın Bursa mebusluğuna seçildiğine dair 7 Ekim 1915 tarihli telgraf metninin örneğini kendisine takdim etmiştir.

İttihat ve Terakki dönemine ışık tutan belgeler Devlet Arşivleri’nde TRT Haber

İttihat ve Terakki Cemiyeti Genel Sekreteri'nin arşivi kamuya açıldı NTV

Devlet arşivlerine hibe edildi… Kamuya açıldı Hürriyet

Arda’nın arşivi kamuya açıldı YeniŞafak

İttihat ve Terakki dönemine ışık tutacak 1283 belge Devlet Arşivine hibe edildi Karar

İttihat ve Terakki Genel Sekreterinin arşivi kamuya açıldı Cumhuriyet

Genel Sekreterin arşivi cemiyet tarihine ışık tutacak Aydınlık