“Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı” Sempozyumu

“Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı” Sempozyumu

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesinde yer alan Türk Tarih Kurumu iş birliğiyle düzenlenen “Arşivlerimizin Gelişimi Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı” isimli sempozyumun açılış töreni Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, 24 Nisan 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Türk Tarih Kurumu Başkanlığı tarafından müştereken Ankara’da 24-25 Nisan 2019 tarihleri arasında “Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı” isimli bir sempozyum düzenlenmektedir.

Söz konusu sempozyumun açılış programı kapsamında, Türk Tarih Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Refik TURAN ve Devlet Arşivleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Uğur ÜNAL’ın konuşmalarını müteakip Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN katılımcılara hitap etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, yeni yönetim sisteminde Devlet Arşivleri Başkanlığının doğrudan Cumhurbaşkanlığına bağlandığını, bu durumun kamunun belge yönetimiyle arşiv birikimine verdikleri önemin bir işareti olduğunu dile getirmiştir. Meclis ve İstihbarat dışındaki tüm kurumların arşivlerinin artık merkezi olarak yönetildiğini belirterek, "İnşallah bundan sonra devlet belgelerimizi ecdadımızın hassasiyetinde koruyacak ve değerlendireceğiz." ifadesini kullanmıştır. Arşivi "milletin ve devletin hafızası" olarak tanımlayan Sayın Cumhurbaşkanımız, "Hafızası olmayan milletler nereden geldiklerini, bugün nerede durduklarını ve nereye gideceklerini bilemezler. Güçlü bir arşiv geleneği aynı zamanda güçlü bir devlet geçmişinin ifadesidir.” demiştir.

Başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal’ın ise yaptığı konuşmada şunları ifade etmiştir. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemine geçildikten sonra 2018 yılı içinde yayınlanan 11 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Arşivin nasıl düzenleneceği, kurum ve kuruluşların sorumlulukları açıkça belirlenmiştir. Onlarca yıldır süregelen sorunların çözümü hususunda tarihi bir adım atılmıştır. Devletimizin arşivlerini yönetecek güçlü bir teşkilat oluşturulmuş ve belge yönetimi konusunda farklılıkların önüne geçilmiştir. Ayrıca arşivciliğin kariyer bir meslek haline dönüştürülmesinin de yolu açılmıştır. Tüm bu çabaların olumlu neticelerini hızla alabilmek için, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.”

Programın akabinde başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal Devlet Arşivleri adına Sayın Cumhurbaşkanımıza bir hediye takdim etmiştir. Hediyenin içeriğinin anlatılmasını isteyen Cumhurbaşkanımız için Ünal şu açıklamayı yapmıştır. "2. Abdülhamit'in hırkayı saadet ziyareti sırasında  Ortaköy Ermeni Mektebi talebeleri, kız ve erkek öğrenciler, Sultan'ın karşısına  çıkıyorlar, alkışlarla ona bir şiir yazıyorlar ve bu şiiri takdim ediyorlar.  Sayın Cumhurbaşkanımıza arşivimizde olan bu şiiri takdim ettik." demiştir.

Türk Tarih Kurumu Başkanlığında gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek sempozyum oturumlarında; “Anadolu'da Ermeni Mezalimi” ve “Kamu Arşivleri ve Faaliyetleri (Sorunlar, Fırsatlar ve Gelecek)” ana başlıkları altında, Araştırmacı Tecrübesiyle Arşivler, Kamu Arşivleri, Belgeden Bilgiye Dönüşüm Sürecinde Arşivlerimiz, Milli Arşivlerin Yapılandırılması, Arşivde Dijital Çağ, Arşivlerin Eğitim İşlevleri, Arşivlerde Muhafaza, Bakım ve Koruma gibi alt başlıklarda sunumlar yapılacaktır.

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar - HÜRRİYET

Başkan Erdoğan'dan Külliye'deki Arşiv Sempozyumu'nda önemli mesajlar - SABAH

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert tepki! Türkiye'ye ders veremezler - MİLLİYET

Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu - YENİ AKİT

Erdoğan: Müslümanları katleden Fransa, Türkiye'ye ders veremez - KARAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar - TÜRKİYE GAZETESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimiz açık - TRT HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimiz açık - TRT AVAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ruanda'da soykırımın failleri Fransızlardır - NTV

Başkan Erdoğan'dan '1915' mesajı! . - A HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amacı hakikati bulmak olan herkese arşivlerimiz sonuna kadar açık - AA

Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu - TİME TÜRK