Singapur Cumhuriyeti İletişim Enformasyon ve Ticaret İlişkilerinden Sorumlu Bakanı'nın Başkanlığımızı Ziyareti

Singapur Cumhuriyeti İletişim Enformasyon ve Ticaret İlişkilerinden Sorumlu Bakanı'nın Başkanlığımızı Ziyareti

Singapur Cumhuriyeti’nin İletişim ve Enformasyon ve Ticaret İlişkilerinden Sorumlu Bakanı S Iswaran başkanlığındaki heyet tarafından 2-3 Nisan 2019 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığına resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Heyette Singapur Ankara Atanmış Büyükelçisi Jonathan Tow, Maslahatgüzar Jacob Chew, Singapur Milli Kütüphane Kurulu İcra Başkanı Elaine Ng, Milli Kütüphane Müdürü Huism Tan yer almıştır.

Ziyaretin ilk gününde İstanbul'da  bulunan Osmanlı Arşivimizi ziyaret eden heyet, arşiv iş ve işlemleri hakkında bilgi aktarımından sonra çalışma alanlarını gezerek burada incelemelerde bulunmuşlardır. Programın ikinci gününde ise Ankara'da bulunan Cumhuriyet Arşivimizi ziyaret etmişlerdir.

Heyet Ankara'da, Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın resmi bir ziyaret için yurtdışında bulunması nedeniyle, Başkan Yardımcımız Nurullah İşler tarafından karşılanmış ve makamda ağırlanmıştır.

Makamda yapılan heyetler arası görüşmelerde, Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Singapur Milli Arşivi arasında 26 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da imzalanan işbirliği protokolünün önemine değinilerek gerçekleştirilebilecek müşterek faaliyetler istişare edilmiştir.

Sayın İşler, 16 Temmuz 2018 tarihli ve 11 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden teşkilatlandırılan Devlet Arşivleri Başkanlığının yapısı, iş ve işleyişi ile sahip olduğu belge hazinesi hakkında heyete detaylı bilgiler vermiştir. Osmanlı Arşivinde muhafaza edilen kültür hazinesinin bölge ve dünya tarihi açısından sahip olduğu önemin altını çizmiştir. İşler, 2013 yılında İstanbul’da hizmete açılan Osmanlı Arşivi külliyesinin sağladığı imkanlar sayesinde tasnif, restorasyon ve dijitalleştirme başta olmak üzere, tüm arşiv iş ve işlemlerinde büyük bir ivme yakalandığını ifade etmiştir. Bu işlemlerin toplam 900 personelin özverili çalışmaları ile yürütüldüğünü dile getirmiştir.

Sayın Bakan, sıcak ve samimi misafirperverlikleri dolayısı ile Sayın İşler’e ve mesai arkadaşlarına şükranlarını sunmuştur. İki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin en az ticari ilişkiler kadar değerli olduğunu belirtmiş ve imzalanan protokolün ortak tarihimizin aydınlatılmasındaki önemine değinmiştir. Bu bağlamda 2019 yılının, Singapur ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin ve Singapur Milli Arşivinin kuruluşunun 50. yılı olması hasebiyle de büyük önem arz ettiğini belirtmiştir.

Makamda yapılan görüşmelerin ardından heyete araştırma ve sergi salonları gezdirilmiştir. Araştırma salonunda Singapur’a ilişkin Devlet Arşivlerinde yer alan örnek belgeler gösterilmiştir. Sayın Bakan ve heyeti sergi salonunda yer alan arşiv malzemelerine, özellikle ferman ve beratlara büyük bir ilgi göstermiştir. Heyete ayrıca Devlet Arşivleri Başkanlığı yayınlarından örnekler taktim edilmiştir.

Singapurlu bakandan Devlet Arşivleri Başkanlığına ziyaret-Star

Singapurlu bakandan Devlet Arşivleri Başkanlığına ziyaret-Yeni Akit

Singapurlu Bakandan Devlet Arşivleri Başkanlığına Ziyaret

Singapurlu bakandan Devlet Arşivleri Başkanlığına ziyaret

Singapurlu bakandan Devlet Arşivleri Başkanlığına ziyaret

Singapurlu bakandan Devlet Arşivleri Başkanlığına ziyaret

Singapur Beritaharian Gazetesinde Devlet Arşivleri Başkanlığı