9. Halklar Arası Balkan Sempozyumu (İBAC 2019) Moldova

9. Halklar Arası Balkan Sempozyumu (İBAC 2019) Moldova

9. Halklar Arası Balkan Sempozyumu 2019 (İBAC 2019)konferansı 20-22 Mart 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi ve Komrat Devlet Üniversitesi öncülüğünde Moldova’da bulunan Komrat Devlet Üniversitesi ve Avdarma Köyü Tarih Müzesi’nde yapılmıştır.

Konferansın açılışında Avdarma Tarih Müzesi Kurucusu İgnat Kazmalı, Komrat Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serghei Zaharia, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Halil Gürol Sökmensüer ve Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı Irina Vlah konuşma yaptılar.

Komrat Üniversitesinde açılışı gerçekleştirilen konferansa Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Polonya, Ukrayna, İngiltere, Rusya ve Moldova devletlerinden 40’a yakın bilim adamı iştirak etmiştir. Konferans vesilesi ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri’nin katkılarıyla hazırlanan ve Türk-Moldova İlişkilerinin önemli dönemlerinden kesitler sunan “Osmanlı Arşivlerinden Moldova Tarihine Bir Bakış” isimli Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivlerinden seçilmiş belgelerin yer aldığı serginin açılışı Başkanımız Prof. Dr. Uğur Ünal tarafından yapılmıştır.

Konferans 22 Mart günü Avdarma Tarih Müzesi’nde gerçekleştirilen değerlendirme oturumu ile sona ermiştir.

"Halklar arası IBAC 2019 konferentiyanın kapalışı Avdarmada geçti"