Necmettin Erbakan Üniversitesinde “Gelibolu 1915” sergisi ve “Devlet Arşivleri İle Üniversiteler Arasındaki İlişkiler” Konulu Toplantı yapıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesinde “Gelibolu 1915” sergisi ve “Devlet Arşivleri İle Üniversiteler Arasındaki İlişkiler” Konulu Toplantı yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur ÜNAL’ın konuşmacı olarak katıldığı Çanakkale Şehitlerini Anma Programı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde 18 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında Devlet Arşivleri Başkanlığı tarafından hazırlanan “Gelibolu 1915“ isimli sergi başkanımız Sayın ÜNAL tarafından açıldı. Sergi ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Sergi açılışının akabinde Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Konevi Salonunda “Devlet Arşivleri ile Üniversiteler Arasında Teori-Pratik ilişkisi Nasıl Olmalıdır?” konulu konferansa iştirak eden Ünal, Devlet Arşivleri Başkanlığının yeni bir kurum olduğunu söyleyerek dinleyenleri bu konuda bilgilendirdi.

Modern bir arşiv sisteminin kurulduğunu anlatan Ünal: “Tek merkezden yönetilen, akademisyenlere, hocalarımıza ve araştırmacılarımıza kolaylık sağlayacak her türlü çalışmadan bundan sonra Devlet Arşivleri Başkanlığı sorumludur. İçişleri Bakanlığı Arşivi, Milli Savunma Arşivi, ATASE Arşivi gibi arşivler de Devlet Arşivleri Başkanlığına bağlanmış durumdadır.” dedi.

Genel itibarıyla ülke arşivlerini Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi olarak iki ayrı grupta ele aldıklarını dile getiren Ünal, arşivleri daha da genişleteceklerini, araştırmacılara gereken desteği vermeye devam edeceklerini bildirdi.

Ünal, konuşmasının sonunda akademisyenler ve üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Başkanımız Prof. Dr. Uğur ÜNAL'ın Necmettin Erbakan Üniversitesinde yaptığı konuşma ve "Gelibolu 1915" isimli açtığı sergi basında büyük ilgi gördü. 

"Devlet Arşivleri için 2019 yeniden yapılanma yılı olacak" - AA

"Arşivlerimiz muazzam iftihar edebiliriz" - Star

"Devlet Arşivleri Yapılandırılıyor" - Star

"Devlet Arşivleri için 2019 yeniden yapılanma yılı olacak" - TRT Haber

"Devlet Arşivleri için yeniden yapılanma yılı" - Posta

"Devlet Arşivleri için 2019 yeniden yapılanma yılı olacak" - NTV