Singapur Milli Arşivi ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

Singapur Milli Arşivi ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

Singapur Milli Arşivi heyeti 25-26 Şubat 2019 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığını ziyaret etmiş ve iki ülke milli arşivleri arasında programın sonunda işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Singapur heyeti; ziyaretin ilk gününde İstanbul’da bulunan Osmanlı Arşivimizi ziyaret ederek arşiv birimlerini yerinde incelemiştir. Programın ikinci gününde Ankara’da bulunan Cumhuriyet Arşivimizi ziyaret etmişlerdir. Ziyaret kapsamında iki ülke milli arşivlerini tanıtan sunumlar yapılmıştır.  Sunumların akabinde konuk heyet Cumhuriyet Arşivimizde bulunan müzemizi ve araştırma salonumuzu gezerek arşivcilik alanında uyguladığımız faaliyetleri inceleyip sonrasında da işbirliği protokolünü imzalamışlardır.

Söz konusu protokol çerçevesinde açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Uğur Ünal: “bu protokol kapsamında iki ülkenin arşivleri arasında belge görüntüsü teatisi ve karşılıklı uzman değişimi yapılabilecek, sergiler ve sempozyumlar gibi ortak faaliyetler düzenlenebilecektir.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur. Ayrıca: “Singapur, Güneydoğu Asya bölgesinde iş birliği protokolü imzaladığımız ilk ülke olacaktır. Dolayısıyla bunun ayrı bir anlam ve ehemmiyeti vardır.” denilmiştir.  Osmanlı ve Cumhuriyet Arşiv belgelerine göre iki ülkenin ortak tarihine değinen Ünal: “bu vesile ile bu işbirliğinden duyduğum memnuniyeti ifade eder, protokolün her iki kurum ve ülkelerimiz adına hayırlar getirmesini temenni ederim." demiştir.

Singapur Milli Kütüphane Kurulu İcra Başkanı Elaine Ng ise bu yılın Singapur ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Singapur Milli Kütüphane Kuruluna bağlı bir kurum olan Singapur Milli Arşivi arasında İş birliği Protokolünü tam zamanında imzalıyoruz.” açıklamasında bulunmuştur. Türkiye'nin Güneydoğu Asya ile 16. yüzyıldan beri süregelen uzun bir geçmişe sahip olduğunu aktaran Elaine Ng, "Osmanlı Sultanları yerel halk tarafından 'Raja Rum' yani 'Batı'nın Muhteşem Kralı' olarak bilinirlerdi.” demiştir.