Kazakistan'da "Belgelerle Osmanlı Devleti ve Orta Asya Hanlıkları Münasebetleri" sergisi açıldı

Kazakistan'da "Belgelerle Osmanlı Devleti ve Orta Asya Hanlıkları Münasebetleri" sergisi açıldı

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla ve Astana Yunus Emre Enstitüsünün desteği ile Kazakistan’ın başkenti Astana’da 14-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında "Belgelerle Osmanlı Devleti ve Orta Asya Hanlıkları Münasebetleri" isimli sergimiz ile çok sayıda akademisyen ve basın mensubunun katıldığı “Osmanlı Arşivleri Tanıtımı” temalı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Astana şehrinde düzenlenen etkinliğin ilk gününde Kazakistan Tv’de canlı yayınlanan “Tansholpan” isimli sabah programına iştirak edilmiştir. Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Ünal Osmanlı Arşivlerini anlatarak düzenlenecek olan etkinlik hakkında bilgiler vermiştir. Daha sonra Yunus Emre Enstitüsü ziyaret edilerek yapılacak olan faaliyetler yerinde incelenmiştir. Akabinde Osmanlı Arşivleri tanıtımının yapılacağı Kazakistan Milli Arşivlerine geçilmiştir. Osmanlı Arşivi tanıtım slaydı yapıldıktan sonra soru cevap kısmına geçilerek etkinlik tamamlanmıştır. Bu toplantıda Sayın Ünal, Kazakistan Milli Arşivi Müdürü Jangeldi Mahaşev’e Kazak Han’ı Gaib Muhammed Han’ın III. Ahmed’e gönderdiği mektup örneğini hediye etmiştir.

Etkinliğin ikinci gününde Avrasya üniversitesi Türkoloji Bölümüne ziyaret gerçekleştirilmiştir. Ziyaret çerçevesinde Uluslararası Türk Akademisi Başkanı sayın Prof. Dr. Darkhan Kydyrali ile görüşme yapılmıştır. Avrasya Üniversitesi Türkoloji Bölümü ziyareti tamamlandıktan sonra serginin açılacağı yer olan Kazakistan Milli Müzesine geçilmiştir.

Sergi, Astana Türkiye Büyükelçisi Dr. Nevzat Uyanık, Kazakistan Milli Müzesi Müdür Vekili Leonid Koçetov, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Prof. Dr. Uğur Ünal, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı sayın Prof. Dr. Darkhan Kydyrali ve Astana Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Almagül Isına’nın yapmış oldukları açılış konuşmaları ile başlamıştır. Açılış konuşmalarından sonra Sayın Ünal, Milli Müze Müdür vekili Sayın Leonid Koçetov'a Sultan III. Ahmed’in  Kazak Hanı Gaib Muhammed Han’a gönderdiği dostluk ve iyi niyet mektubunun örneğini takdim etmiştir.

Sergi, Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivlerinde yer alan 1573-1960 yılları arasını kapsayan 40 adet belge örneğinden oluşmaktadır. Sergiye, çok sayıda bürokrat, akademisyen, basın mensubu ve öğrenciler iştirak etmiştir. Büyük ilgi gören serginin sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Sayın Ünal, burada açılan sergiye gösterilen ilgi ve alakadan duyduğu memnuniyeti dile getirip sergide yer alan belgeler ve Osmanlı Arşivlerindeki belgelerin muhteviyatı hakkında bilgiler vermiştir.

Sergi Mayıs ayının sonuna kadar devam edecektir.

 

 

Kazakistan 2018