Tataristan’da Düzenlenen “Parşömenden Dijitale” Adlı Uluslararası Konferans

Tataristan’da Düzenlenen “Parşömenden Dijitale” Adlı Uluslararası Konferans

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da 18-20 Nisan 2018 tarihileri arasında, “Parşömenden Dijitale” adlı uluslararası bilimsel bir konferans düzenlenmiştir. Rusya Federal Arşiv Ajansı, Tataristan Cumhuriyeti Devlet Arşiv Komitesi ve Rusya Arşiv Bilimi ve Belge Yönetimi Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinliğe Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürümüz Prof. Dr. Uğur ÜNAL ve bilişim uzmanlarımızdan Aykut KAŞKAYA birlikte katılmıştır.

18 Nisan 2018 tarihinde Başkent Kazan’da bulunan IT Park’da düzenlenen ve Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Rüstem Minnihanov’un da katıldığı etkinlikte Genel Müdürümüz Prof. Dr. Uğur ÜNAL açılış konuşmasında söz almıştır. İngilizce olarak yaptığı açılış konuşmasında ÜNAL, arşivlerin günümüzdeki önemi ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak dijital arşivcilik başlıklarına vurgular yapmıştır.

19 Nisan 2018 tarihinde “Dijital Bilgi Yönetimi” başlıklı tartışma oturumuna Genel Müdürlüğümüzü temsilen Aykut KAŞKAYA katılmıştır. Soru-Cevap ağırlıklı olarak gelişen bu oturumda dijital arşivciliğe geçiş sürecinde yaşanan sorunlar ve bunların çözümleri, diğer ülke arşivlerinin bu geçişler sırasında yaşadıkları zorluklar ve deneyimleri, özellikle dijital arşivcilik alanında nitelikli arşivcilerin yetiştirilmesi ve teknik anlamda dijital arşivlerin gereklilikleri konuları tartışılmıştır. Yaklaşık olarak 3 saat süren oturumun ardından Aykut KAŞKAYA, “Türk Arşivlerinde Dijital Dönüşüm” başlıklı İngilizce bir sunum yapmıştır.

20 Nisan 2018 tarihinde ise heyetimiz Kazan Başkonsolosumuz Sayın Ahmet Sadık DOĞAN’ı makamında ziyaret etmiş ve Genel Müdürümüz Prof. Dr. Uğur ÜNAL, kendilerine hediye takdiminde bulunulmuştur.

 

Tataristan 2018