EN

“Arşiv Belgelerine Göre Osmanlı’dan Günümüze Türk-Macar İlişkileri” Kitabının Tanıtımı ve Sergi Açılışı
Metin Boyutu [-] [+]

Sigetvar Seferi’nin 450. yıldönümü vesilesiyle, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Macaristan Milli Arşivleri tarafından ortaklaşa hazırlanan “Arşiv Belgelerine Göre Osmanlı’dan Günümüze Türk-Macar İlişkileri” adlı kitabın tanıtımı ve sergi açılışı 16 Mart 2017 tarihinde İstanbul Kağıthane’de yer alan Osmanlı Arşiv Sitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

Osmanlı Arşivi Kongre Merkezi'nde düzenlenen kitap tanıtım töreni ve sergi açılışına Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur ÜNAL, Macaristan Milli Arşivleri Genel Müdürü Dr. Zsuzsanna MIKÓ, Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Balazs HENDRİCH, Macar tarihçi ve Türkolog Pál FODOR ile Kurum yetkilileri iştirak etmiştir.

Tanıtımı yapılan kitapta; 112'si Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, 50'si Macaristan Milli Arşivlerinden olmak üzere kültürel, siyasi ve ekonomik konularda toplam 162 adet belge yer almaktadır. Türk ve Macar arşiv uzmanlarının titiz çalışmaları sonucunda meydana getirilen eser Türkçe ve Macarca olarak basılmıştır.

Katılımcıların yaptığı konuşmaların ardından "Yolları Müzikte Kesişen Kardeş Kültürler" adlı müzik dinletisi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, konuya ilişkin olarak iki kurum arşiv fonlarından seçilen 37 adet tarihi belge ve görselin yer aldığı serginin açılışı yapılmıştır.

 
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü