EN

Arnavutluk Arşivler Genel Müdürlüğündeki Osmanlı Belgeleri Dijital Ortama Aktarılıyor
Metin Boyutu [-] [+]

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Uğur ÜNAL ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Durali GÜRAĞAÇ tarafından, Arnavutluk Arşivler Genel Müdürü Sayın Ardit BİDO ile iki ülke arşivleri arasındaki işbirliği imkânları hakkında görüşmeler yapmak üzere 6-7 Mart 2017 tarihleri arasında Arnavutluk’un başkenti Tiran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Gerçekleştirilen bu ziyaret çerçevesinde, Arnavutluk Arşivlerinde bulunan Osmanlı Dönemi belgelerinin dijital ortama aktarılarak birer örneklerinin Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne kazandırılması amacıyla taraflar arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Arnavutluk Arşivler Genel Müdürlüğünde gerçekleşen basın toplantısında Sayın ÜNAL, iki kurum arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını belirtmiştir. 2017 yılı itibariyle Arnavutluk Arşivlerinde yer alan Osmanlı Dönemi belgelerinin dijitalleştirilmesine yönelik çalışmalara başlanacağını dile getirerek, bu konuda Büyükelçiliğimizin ve TİKA'nın çok büyük desteklerinin olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, dijital ortama aktarılacak bu belgelerin iki ülke kamuoyu ve araştırmacılarının hizmetine sunularak, ilgililerin gerçek bilginin temel kaynağı arşivlere erişiminin sağlanacağını belirtmiştir.

Arnavutluk Arşivler Genel Müdürü Ardit BİDO ise, dijital ortama aktarılacak söz konusu belgelerin birer örneğinin Arnavutluk Arşivler Genel Müdürlüğü birer örneğinin de Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde kalacağını belirterek, bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir.

Ayrıca ziyaretler çerçevesinde Arnavutluk Parlemento Başkan Vekili Sayın Shpetim IDRIZI, Arnavutluk Kültür Bakanı Sayın Mirela KUMBARO ve Arnavutluk Tiran Büyükelçisi Sayın Hidayet BAYRAKTAR ile de görüşmeler yapılmıştır.

 
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü