EN

Vatikan Arşivi Ziyareti
Metin Boyutu [-] [+]

Vatikan Büyükelçimiz Prof. Dr. Mehmet Paçacı’nın davet üzerine, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Roma Tarihçisi Doç. Dr. Abdurrahman Uzunaslan ve Türk Tarih Kurumu Uzmanı Uğur Cenk Deniz’den oluşan 5 kişilik bir heyetle 19-20 Ocak 2017 tarihleri arasında Vatikan’a resmi bir ziyaret yapılmıştır.

Ziyaret kapsamında Vatikan Arşivi ve kütüphanesinde incelemelerde bulunulmuştur. Daha sonra heyet görüşmelerine geçilmiştir. Bu görüşmeler esnasında Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Uğur Ünal tarafından Türkiye’deki Devlet Arşivleri ve özellikle Osmanlı Arşivi hakkında genel bilgiler verilmiştir.

Vatikan Hususi Arşivleri ve Kütüphanesi Direktörü Jean-Louis Bruguès ise Vatikan Arşivleri hakkında bilgiler vermiş ve kütüphanelerinde sadece kilise tarihi ile ilgili değil birçok farklı konuya ait eserlerin de olduğunu belirtmiştir.

Ziyaret kapsamında Vatikan Büyükelçiliğimizde de bir istişare toplantısı yapılmıştır. Toplantıda gelecekte yapılabilecek projelerle ilgili fikir alışverişinde bulunulmuştur.

 

 
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü