EN

Barbaros Kardeşlerin Cezayir’e Gelişinin 500. Yıl Etkinlikleri
Metin Boyutu [-] [+]

Barbaros kardeşlerin Cezayir’e gelişinin 500. Yıldönümü münasebetiyle 8-12 Kasım 2016 tarihleri arasında Cezayir’de iki ülke arşivlerinin ortak düzenlediği “Belgelerle Barbaros Kardeşler ve Osmanlı-Cezayir İlişkileri” adlı bir sergi ve sempozyum düzenlenmiştir.

Bejaia ve başkent Cezayir’de gerçekleştirilen bu programa Türkiye’den, Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İŞLER, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur ÜNAL, Konservasyon ve Restorasyon Ünitesi Koordinatörü Cevat EKİCİ, Araştırmacı Durmuş KANDIRA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Deniz Müzesi Komutanı Deniz Albay İlyas GÜLTAŞ, Basım Yayım ve Müzeler Şube Müdürü Deniz Binbaşı Serhan ARAS, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İdris BOSTAN, IRCICA’dan Prof. Dr. Fazıl BAYAT, Kocaeli Üniversitesi’nden Yasemin NEMLİOĞLU ve bazı akademisyenler konuşmacı olarak katılmıştır.

Program sergi açılışı ile başlamıştır. Açılışta Türk Heyeti ile Cezayir ileri gelenleri ve öğrenciler de hazır bulunmuşlardır. Serginin akabinde sempozyum açılış konuşmalarına geçilmiştir. Açılışta Bejaia Üniversitesi Rektörü, Cezayir Milli Arşiv Müdürü Sayın Abdülmecid Şeyhi, T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur ÜNAL, Cezayir Büyükelçisi Sayın Mehmet POROY ve Bejaia Valisi ile Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İŞLER birer konuşma yapmışlardır. Konuşmaların ana teması ülkelerarası tarihi birliktelik, Barbaros kardeşlerin Cezayir tarihindeki yeri, iki ülke arşivleri arasında yapılan işbirliğinin önemi olmuştur. Açılış konuşmalarından sonra sempozyum oturumlarına geçilmiştir. Türkiye ve Cezayir’den akademisyenler bildirilerini sunmuşlardır.

Ziyaretler çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı tarihi mekânlar ile Harp Akademileri gibi kurumlar ziyaret edilmiştir. Daha sonrasında Cezayir Milli Arşivleri Türkiye’den gelen heyet ve Cezayir Büyükelçisi Mehmet POROY ile birlikte ziyaret edilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmelerde Cezayir Milli Arşivi’nin idari ve fiziki yapısı ile mevcut evrak hakkında bilgi alınmıştır. Cezayir Milli Arşiv Müdürü Sayın Şeyhi tarafından Osmanlı dönemi arşiv belgelerinin önemli bir sayıda olduğu ifade edilmiştir. İki ülke Arşivleri arasında yapılan görüşmelerde arşivlerarası işbirliğini geliştirmek için acilen çalışmalara başlanılması ve çalışma takvimi hazırlanması üzerine mutabakata varılmıştır.

 
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü