EN

Saraybosna Tarih Arşivi Ziyareti 19-22 Ekim 2016
Metin Boyutu [-] [+]

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal ve Genel Müdür Yardımcısı Sebahattin Bayram, 19-22 Ekim 2016 tarihleri arasında Saraybosna Tarih Arşivini ziyaret etmişlerdir. Saraybosna Tarih Arşiv Müdürü Fuad Ohranovic'ten, arşiv çalışmaları hakkında bilgi alarak Osmanlı Dönemine ait bazı belgeleri incelemişlerdir.

Saraybosna Tarih Arşivinden yapılan açıklamada, Türkiye ile Bosna Hersek arşivleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin hedeflendiği belirtilmiştir. Osmanlı'nın Bosna Hersek'i yönettiği 1463-1878 dönemine ait belgelerin tasnifi, restorasyon çalışmaları ve dijital ortamda düzenlenmesi kapsamında yapılacak ortak çalışmalar da ele alınmıştır.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde bulunan Bosna Hersek tarihi ile alakalı belgelerin de ortak çalışma kapsamında ele alınacağı açıklanmıştır. Ayrıca, Saraybosna Tarih Arşivi; “Türkiye’den gelen heyetin arşiv çalışmalarımızı daha da güçlendireceği inancında olduklarını” dile getirmişlerdir.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü heyetinin, Saraybosna Tarih Arşivi ziyareti esnasında Bosna Hersek Devlet Arşivi Müdürü Sasa Klepic, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman ve Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Soner Şahin de eşlik etmişlerdir.

 

 
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü