EN

Fas ve Türkiye Arasında Arşivler Arası İşbirliği Protokolü İmzalandı
Metin Boyutu [-] [+]

Türkiye ve Fas arasında devlet arşivleri alanında 4-5 Eylül 2016 tarihinde Başkent Rabat'ta düzenlenen imza töreniyle işbirliği protokolü imzalandı.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal ile Fas Özgürlük Ordusu Mensupları ve Eski Direnişçiler Yüksek Komiserliği Başkanı Mustafa El-Kesiri arasında imzalandı.

İmza töreninde konuşan Kesiri, "İki ülke ilişkileri açısından tarihi belgelerden oluşan arşivlerin paylaşımı büyük önem arz etmektedir. Bu protokoldeki hedefimiz karşılıklı olarak arşivlerimizi uzmanlara açarak çalışmalarını destekleyip ilişkilerimizi daha ileri seviyeye çıkarmaktır." dedi. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Sayın Ünal; "Fas ve Türkiye arasında imzalanan bu protokol, kültürel anlamda son derece önemli bir işbirliği sağlıyor. Ülkelerimizin arşivlerini, belge görüntülerini karşılıklı olarak kullanma imkânı sunuyor. Ayrıca iki ülke arasında özellikle arşivlere dayalı bir çok yayının yapılması, konferanslar düzenlenmesi, arşivcilik alanında restorasyon ve dijitalleştirme gibi temel ihtiyaç alanında birbirlerini destekleyecekleri konusunda adımlar atmamızı sağlayacaktır. Bu açıdan tarihi ve kültürel anlamda gerçekten tarihçilere ve arşivcilere büyük imkânlar sağlayacak önemli bir anlaşmayı imzalıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz, Askeri Ataşe Jandarma Binbaşı Hasan Karaşeyho ve ikinci Kâtip İbrahim Halil Saklı da imza töreninde hazır bulundu.
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü