EN

İran Milli Kütüphane ve Arşivler Kurumu Heyeti’nden Devlet Arşivleri’ne Ziyaret
Metin Boyutu [-] [+]

İran İslam Cumhuriyeti Milli Kütüphane ve Arşivler Kurumu heyeti tarafından 9 Mayıs 2016 tarihinde Genel Müdürlüğümüze resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. İran heyetinde; Milli Kütüphane ve Arşivler Kurumu Başkanı Dr. Sayın Seyed Reza Salehi ile birlikte El Yazma ve Nadir Eserler Genel Müdürü Dr. Ehsanollah Sokrollahi, Milli Belgeler İletişim ve Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Nasrin Negahian ve Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Amin Arefnia’da yer almıştır.

İran Heyeti, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Uğur ÜNAL tarafından karşılanmış ve ardından ikili görüşmelere geçilmiştir. Bu görüşmelerde, Türkiye ve İran’ın tarihsel geçmişine değinilerek bu iki köklü medeniyetin sahip olduğu kültür mirası üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda yapılan görüşmelerde ayrıca, iki kurum arasındaki işbirliği imkânları ele alınmış ve gerçekleştirilebilecek çalışmalar ile ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde mutabık kalınmıştır.

Ziyaret süresince İran Heyeti, Genel Müdürlüğümüze bağlı Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nın yeni arşiv binasına da bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında incelemelerde bulunana İran Arşiv Yetkililerine, Osmanlı Arşivi’nde kullanılan arşiv teknikleri hakkında bilgi verilmiştir.

 
© 2014 - Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü