EN

DİYANET CENTER AÇILIŞINDA OSMANLI BARIŞ SERGİSİ
Metin Boyutu [-] [+]

Amerika Diyanet Merkezi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ'in katılımıyla 02.04.2016 günü açılmıştır. Açılışta Genel Müdürlüğümüzün de Pax Ottomana (Osmanlı Barışı) ismiyle açmış olduğu sergi büyük ilgi görmüştür.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN törende yaptığı konuşmada Amerika Diyanet Merkezi’nin tüm Müslümanlara hayırlı olması temennisinde bulunmuştur.

Amerika’nın Maryland Eyaletinde inşa edilen külliye, Osmanlı mimarisine göre yapılmış ve 1500 kişi kapasitesi ile Amerika’da yapılan en büyük Camiyi içerisinde barındırmaktadır. Külliye, caminin yanı sıra, konferans salonu, kütüphanesi, misafirhanesi, spor salonu, sosyal tesisleri, yemekhanesi ve hamamıyla birlikte inşa edilmiştir. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Sayın Doç. Dr. Uğur ÜNAL ve Cumhuriyet Arşivi Daire Başkanlarından Sayın Nurullah İŞLER, Diyanet Center’ın açılışında yer almışlardır. Merkezin açılışı bağlamında Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü adına burada, Osmanlı Devleti’nin Adaleti ve Hoşgörüsünü anlatan, Pax Ottomana” sergisinin açılışı da gerçekleştirilmiştir. 15-20. Yüzyıl aralığındaki 48 belgeden oluşan sergide belgelerin tıpkı basımlarına yer verilmiştir.
© 2014 - Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü