EN

GÜNEYDOĞU AVRUPA ARŞİV BİRLİĞİ TOPLANTISI
Metin Boyutu [-] [+]

Makedonya Devlet Arşivi’nin Güneydoğu Avrupa ülkelerinin katılımıyla Balkan ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla bir arşiv birliği kurulmasına yönelik önerisi çerçevesinde, bu birliğin kurulmasıyla ilgili ilk toplantıya ve Makedonya Devlet Arşivi’nin kuruluşunun 65. yıldönümü vesilesiyle yapılacak törene bölge ülkeleri ile birlikte Genel Müdürlüğümüz de davet edilmiştir. 1 Nisan 2015 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yapılan toplantıya Genel Müdürlüğümüzü temsilen Genel Müdür Yardımcısı Sayın Şaban Baba ve Genel Müdürlüğümüz personeli Sayın Necla Büyükkırcalı iştirak etmiştir.

Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Romanya, Slovenya ve Türkiye’nin katılımıyla yapılan toplantı sonunda Güneydoğu Avrupa Arşiv Birliği kurulması hususunda mutabakata varılmış ve bu hususta bir niyet mektubu imzalanmıştır.

Ziyaret çerçevesinde T.C. Üsküp Büyükelçisi Sayın Ömür Şölendil, Makedonya Devlet Arşivi Müdürü Sayın Filip Petrovski, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Sayın Mehmet Samsakçı ve diğer ülke temsilcileri ile de görüşmelerde bulunulmuştur.

 
© 2014 - Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü