EN

Arnavutluk Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Heyeti’nden Kurumumuz Bünyesindeki Osmanlı Arşivine Ziyareti
Metin Boyutu [-] [+]


Arnavutluk Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Heyeti’nden Kurumumuz Bünyesindeki Osmanlı Arşivine Ziyareti

 

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’na 02-05 Şubat 2016 tarihleri arasında Arnavutluk Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü heyeti tarafından bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Genel Müdür Gjet Ndoj başkanlığındaki heyette Daire Başkanı Ilir Bello ve Arşiv Uzmanı Ermal Nurja’da yer almıştır.

Arnavutluk Heyeti, Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur ÜNAL tarafından karşılanmış ve ardından ikili görüşmelere geçilmiştir. Bu görüşmelerde, Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ortak tarihi geçmiş ve yakın ilişkiler vurgulanmış; iki ülke arşivleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi ve yapılacak ortak faaliyetler hakkında fikir teatisinde bulunulmuştur. Ziyarette ayrıca iki ülkeyi ilgilendiren arşiv belgelerinin değişimi, Arnavutluk’taki Osmanlı belgelerinin dijitalleştirilmesi gibi hususlar üzerinde durulmuştur.

Ziyaret süresince Arnavutluk Heyeti, Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nın yeni arşiv sitesinde incelemelerde bulunmuştur. Bu bağlamda heyete müze, araştırma salonu, muhafaza bakım, restorasyon gibi üniteler gezdirilmiş ve yapılan çalışmalar yerinde gösterilerek kullanılan arşiv teknikleri hakkında kendilerine bilgi verilmiştir.
© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü