EN

BASIN DUYURUSU
Metin Boyutu [-] [+]

BAŞBAKANLIK DEVLET ARŞİVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 19-21 Mart 2015 tarihlerinde İSTANBUL’DA ‘100. YILINDA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BELGELERİ’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENİYOR

BASIN DUYURUSU

BAŞBAKANLIK DEVLET ARŞİVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN

19-21 Mart 2015 tarihlerinde

İSTANBUL’DA ‘100. YILINDA BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BELGELERİ’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENİYOR

 

I.Dünya Savaşı’nın yüzüncü yılı münasebetiyle, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından 19-21 Mart 2015 tarihlerinde, İstanbul’da Osmanlı Arşivi Sitesi’nde ‘100. Yılında Birinci Dünya Savaşı Belgeleri’ isimli uluslararası bir etkinlik düzenleniyor. Katılımları halinde etkinliğin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yapması planlanıyor. İlk gün programında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Uğur ÜNAL, Uluslararası Arşiv Konseyi Başkanı Sayın David FRICKER da birer konuşma yapacak.

 

Etkinlik ‘Birinci Dünya Savaşı Belgeleri’ ve ‘Küresel Savaştan Küresel Barışa: Belgelerde Hoşgörü’ başlıklı sunumların yer alacağı oturumlar ile ‘Birinci Dünya Savaşı Belgeleri’ isimli sergi ve sosyal programdan oluşacak.

 

Dünya Arşivcileri İstanbul’da

Uluslararası etkinliğe toplam 68 ülkenin milli arşivinde görev yapan 125 üst düzey yetkili katılacak. 48 ülkeden 52 sunumun yer alacağı bilimsel programın yanı sıra etkinlik kapsamında düzenlenecek sergide, 42 ülkenin milli arşivinden gönderilen ve ülkemiz arşivlerinden seçilen 121 belge ve fotoğraf yer alacak. Sempozyum ve sergi etkinliğine katılanlar ayrı ayrı değerlendirildiğinde uluslararası etkinliğe toplam 72 ülke katkı sağlamış olacak.

 

43 ülkeden I. Dünya Savaşı belgeleri

Sergilenecek belgeler arasında I. Dünya Savaşı döneminde ülkelerin iç yazışmalar kadar ülkeler arası yapılan yazışmalar da bulunuyor. Bütün Müslümanların Şeyhülislam tarafından savaşa çağrılması, Avusturya-Macaristan’ın Sırbistan’a Savaş İlanı, Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin’de yaralanan Osmanlı Devleti askerleri, Tallin’deki Rus-Baltık tersanesinin şarapnel tesisindeki üretim ile ilgili belgeler ve görseller gibi kıymetli eserler sergilenecek.

Son gün ise İstanbul Gezisi’nden oluşan kültür programı düzenlenecek.

Programın dili Türkçe ve İngilizce olacak, her iki dilde simültane tercüme yapılacak.

Siz değerli basın mensuplarına saygıyla duyurulur.

 

Basın İletişim: Enes Demir

Tel: 0 212 314 93 81 E-Posta: enes.demir@basbakanlik.gov.tr

© 2014 - T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü