HABERLER

Milli Mücadele Sergisi

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı olarak katkıda bulunduğumuz “Milli Mücadele Sergisi” Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde bizzat Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

İran Ankara Büyükelçisinin Başkanlığımızı Ziyareti

İran Ankara Büyükelçisi Mohammad FARAZMAND tarafından 21 Ekim 2020 tarihinde Başkanlığımıza resmi bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Sayın Büyükelçiye İran Ankara Büyükelçiliğinden Müsteşar Ahmad Reza ŞAMSI da eşlik etmişlerdir. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Uğur Ünal’ın Makamında yapılan heyetler arası görüşmede, her iki ülkenin sahip olduğu köklü geçmişe ve zengin arşiv mirasına değinilerek arşivler arası işbirliği imkânları ele alınmıştır.

Bosna-Hersek’teki Osmanlı Dönemi Evrakı Dijital Ortama Aktarılıyor

Bosna-Hersek’te muhafaza edilen Osmanlı Devleti dönemine ait arşiv malzemesinin (belge, defter, harita vb.) dijital ortama aktarılmasına ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Bosna-Hersek Milli Arşivi arasında, 06.06.2019 tarihinde Bosna-Hersek’in Laktasi şehrinde imzalanmış olan Mutabakat Zaptı çerçevesinde çalışmalar yürütülmektedir.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı

8 Temmuz 2020 tarihinde, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığımızın Ankara’daki merkez binasında “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı” düzenlenmiştir. Söz konusu program çerçevesinde ayrıca arşiv belgelerinden hazırlanan “Devlet Millet El Ele Birlikte İstiklâle” temalı serginin açılışı gerçekleştirilmiştir.