Avusturya Devlet Arşivleri Ziyareti

Avusturya Devlet Arşivleri Ziyareti

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal başkanlığındaki heyet tarafından 22-24 Temmuz 2019 tarihleri arasında Avusturya Devlet Arşivlerine resmi bir ziyarette bulunulmuştur.

Viyana Büyükelçiliğimizin koordinasyonu ile gerçekleştirilen söz konusu ziyaret, Türkiye’den Avusturya Devlet Arşivlerine yapılan ilk resmi arşiv ziyareti olması hasebiyle ayrı bir önemi haizdir.

Ziyaret kapsamında, iki ülke devlet arşivleri arasında 3 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilebilecek müşterek faaliyetlere dair istişarelerde bulunulmuş ve Viyana’daki farklı arşiv ve kütüphanelerde yerinde incelemeler yapılmıştır.

Ayrıca, 2021’de yapılması planlanan Türkiye-Avusturya Karşılıklı Kültür Yılı kapsamında, sergi ve yayın gibi ortak çalışmaların hayata geçirilebileceği taraflarca uygun mütalaa edilmiştir. Köklü bir tarihe ve zengin arşiv mirasına sahip olan iki ülke arasında arşivler arası işbirliği anlamında atılabilecek somut adımların kültürel ilişkilere önemli katkılar sağlayabileceği üzerinde durulmuştur.